Gwint to cyfrowa kolekcjonerska karcianka polskiego studia CD Projekt RED, stanowiąca rozwinięcie mini-gry o tym samym tytule stworzonej na potrzeby gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Obecnie można w nią zagrać wyłącznie na komputerach z systemem Windows oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4. Już w przyszłym miesiącu doczeka się ona jednak również wersji dla urządzeń z systemem iOS.

Gwint to gra dla dwóch graczy, z których każdy dysponuje samodzielnie złożoną talią kart reprezentujących postacie, przedmioty i wydarzenia znane z książek i gier o Wiedźminie. W trakcie rozgrywki obie strony na przemian wykładają na stół karty o różnej wartości punktowej, z których większość ma też różne specjalne właściwości mogące wpływać na sytuację na polu gry (np. niszcząc karty wystawione przez wroga, przywracając nasze odrzucone karty lub wyszukując dodatkowe karty z naszej talii). Każda partia składa się z trzech rund, a wygrywa ten, komu uda się zgromadzić największą liczbę punktów na koniec dwóch z nich.

Wersja dla iOS będzie oferować dokładnie tą samą zawartość co edycje z konsol i PC. Gracze używający iPhone'ów i iPadów będą mogli też zmierzyć się z użytkownikami innych platform. Co więcej, osoby grające zarówno na iOS jak i Windows będą mogły synchronizować postępy między obiema wersjami gry korzystając z konta GOG (synchronizacja z wersjami konsolowymi nie będzie niestety możliwa z przyczyn niezależnych od deweloperów). Twórcy gry udostępnili już też informację na temat jej minimalnych wymagań:

Obsługiwane urządzenia obejmują iPhone 6S lub nowsze (w tym iPhone 11), iPad Mini 4 i nowsze, iPad 5 generacji lub nowsze, iPad Air 2 lub nowsze oraz wszystkie urządzenia z linii iPad Pro. Dodatkowo na najmocniejszych sprzętach z systemem iOS, GWINT posiada wbudowane tekstury 4K.

Premierę gry Gwint w wersji dla iOS zapowiedziano na 29 października, jednak już teraz można ją dodać do swojej biblioteki w sklepie App Store. Podobnie jak w przypadku wersji znanej z konsol i komputerów będzie to gra typu freemium, dostępna do pobrania za darmo lecz oferująca mikropłatności. Co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że wersja dla iOS początkowo będzie dostępna wyłącznie w języku angielskim.