Już 6 września startuje tegoroczna edycja największych w Europie targów elektroniki konsumenckiej - IFA. Dziennikarze i blogerzy już dzisiaj mogą jednak kręcić się po korytarzach i halach Berlin Messe, a na jutro przewidziano także kilka większych konferencji prasowych różnych producentów. Jak zwykle redakcja MyApple będzie obecna na tej imprezie i na bieżąco relacjonować będzie jej przebieg i pokazywać to, co ciekawego można na niej zobaczyć. Ja ruszam do Berlina już dziś wieczorem. Lista tego, czego oczekuję i na co liczę jest dość długa.

Podziękowania

Partnerem naszej wyprawy na tegoroczne targi IFA jest sklep internetowy Zadbane Gadżety.

Składane smartfony i tablety

Składane smartfony miały być tegorocznym hitem. Na razie jednak okazały się mniej lub bardziej porażką wizerunkową dla Samsunga, ale też dla chińskiego Huawei. Od tego są jednak targi, by prezentować nawet najbardziej absurdalne konstrukcje. Przyznam, że liczę tutaj właśnie na sporo ciekawostek w tym temacie.

Z pewnością część z czytelników pamięta mój bardzo krytyczny stosunek do składanych smartfonów ze zginanym ekranem. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Dalej uważam, że są to urządzenia stworzone tylko z myślą o udowodnieniu wszem i wobec, że dana firma jest innowacyjna. Są więc one swego rodzaju technologicznym tytułowym misiem z kultowej komedii Barei. Nie znaczy to jednak, że nie chciałbym tym urządzeniom przyjrzeć się z bliska. Moje krytyczne nastawienie nie oznacza, że będę omijał te produkty z daleka. Mam nawet nadzieję, że może spotkam na targach coś na tyle intrygującego i ciekawego, że zmienię zdanie. Tutaj liczę trochę na LG, które może pokazać na IFA składany smartfon z dwoma ekranami. Swoje zginane urządzenie mobilne pokazać ma m.in. TCL.

Smartfony konkurencji

Nie spodziewam się tutaj specjalnych rewelacji. Po pierwsze IFA to nie targi na których duzi gracze prezentują swoje najnowsze modele. Ci zwykle robią to tuż przed lub tuż po imprezach tego typu. Największy moim zdaniem konkurent Apple, południowokoreański Samsung pokazał już Note 10 i Note 10+, zabieram ten większy smartfon ze sobą do Berlina. Na IFA swoje premiery mogą mieć m.in. Sony Xperia 2 i smartfony takich marek jak TCL, Sharp, Motorola czy Nokia.

Ciekawy jestem co pokaże TCL, będzie to bowiem pierwszy smartfon wprowadzony na rynek pod tą chińską marką. Dotąd TCL produkowało smartfony marek BlackBerry i Alcatel. Trochę martwi mnie to, że nie słychać właściwie nic o nowej jeżynce (czyli BlackBerry), nie będzie na IFA żadnych znaczących premier (a szkoda). Marki BlackBerry i Alcatel będą jednak obecne na wystawie TCL (zajmującej zwykle połowę jednej z hal kompleksu Berlin Messe).

Telewizory

Telewizory wraz z powszechnym startem aplikacji i usługi Apple TV oraz Apple TV+ już na stałe weszły w orbitę moich zainteresowań. Na targach IFA 2019 będzie sporo interesujących premier. LG i Sharp zaprezentują telewizory 8K. Ten pierwszy producent powinien pokazać model z ekranem OLED o takiej rozdzielczości. Z kolei ten drugi ma pochwalić się największym ekranem 8K na świecie. Ciekawy jestem także tego co pokaże wspomniany już TCL i Philips.

Urządzenia noszone

Szał na smart zegarki już dawno minął. Właściwie dobrze trzymają się tylko te produkowane przez Apple, Samsunga i Fitbita. Na IFA będzie kilka premier tego typu. Swoje konstrukcje pokaże na pewno Fossil i Huawei.

Na tych urządzeniach świat się jednak nie kończy, są przecież jeszcze okulary. Intryguje mnie zapowiadane przez TCL urządzenie o formie zbliżonej właśnie do okularów słonecznych, które ma zaoferować wrażenie obcowania ze 100-calowym ekranem.

Akcesoria

Tutaj będzie zapewne działo się bardzo dużo zarówno w temacie gadżetów dla komputerów i smartfonów, jak i dla inteligentnego domu. Ciekawy jestem nowości choćby od JCPAL, znanego producenta akcesoriów dla urządzeń Apple. Mam też nadzieję na sporo nowości wśród urządzeń kompatybilnych z platformą HomeKit.

To oczywiście tylko niewielki ułamek tego, co będzie można zobaczyć na targach IFA w Berlinie. Jak zwykle będziemy prowadzić relacje na naszym kanale live oraz na Twitterze. Obserwujcie więc nasze konta: