Apple pozwało firmę Corellium, producenta oprogramowania do wirtualizacji, oferującego usługi wirtualnych urządzeń z iOS uruchamianych bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Zdaniem Apple narusza to prawa autorskie, firma wzywa też Corellium do zaprzestania wykorzystywania wirtualizacji iOS i wypłaty odszkodowania.

Usługa Corellium jest popularna wśród osób, które zajmują się wyszukiwaniem wszelkiego rodzaju błędów w systemie iOS. Pozwala bowiem nie tylko na wygodne uruchomienie wirtualnej maszyny iOS ale także zatrzymanie jej w dowolnym momencie - coś na co pozwalać mają urządzenia, które Apple ma rozdawać badaczom polującym na bugi w iOS właśnie.

Dodatkowo dzięki usłudze wirtualizacji maszyn z iOS po wykryciu błędu w najnowszej wersji systemu mogą oni szybko otworzyć nowe maszyny wirtualne z jego starszymi wersjami, by sprawdzić, kiedy się on pojawił.

W przeciwieństwie jednak do poszukiwaczy błędów współpracujących z Apple, ci korzystający z wirtualizacji Corellium mogą zrobić z odkrytymi błędami co tylko chcą, np. sprzedać te informacje przestępcom. Apple wspomina także i o tym w swoim pozwie.

Corellium założone zostało przez małżeństwo dobrze znane na scenie Jailbreak - Chrisa i Amandę Wade - oraz równie znanego na tej scenie Davida Wanga, który wcześniej należało do zespołu Evasi0n. Swój wkład miał także Jay „Saurik” Freeman, twórca Cydii, najpopularniejszego repozytoriów oprogramowania dla urządzeń z jailbreak.

Źródło: Bloomberg