NetNewsWire to niemal nieśmiertelny czytnik kanałów RSS dla Maca, który jak Feniks odradza się z popiołów. Był jednym z pierwszych programów, które zainstalowałem na swoim iMacu w 2008 roku i korzystałem z niego do czasu, aż pojawił się Reeder. Historia NetNewsWire jest w pewnym stopniu burzliwa. Wiele lat temu, bo w 2011 roku, został sprzedany firmie Black Pixel, która wypuściła jego czwartą wersję. Pięć lat później odkupił go jego twórca, który postanowił go udostępnić na licencji Open Source. Rok temu udostępnił on wczesną wersję alfa NetNewsWire 5.0. Teraz wreszcie pojawia się jej beta.

NetNewsWirte w piątej wersji to zupełnie nowy, napisany od początku program Evergreen, który po odkupieniu przez Brenta Simmonsa praw do swojego dawnego czytnika RSS-ów, wykorzystał starą i sprawdzoną nazwę.

Względem ubiegłorocznej wersji alfa program zyskał kilka istotnych funkcji. Są to m.in. wsparcie dla serwisu Feedbin i ciemnego trybu interfejsu.

Jeśli nie korzysta się z serwisów synchronizujących kanały RSS (wspomnianego już Feedbin), to program trzymać będzie dane tylko lokalnie. Osobiście mam nadzieję na szybkie dodanie wsparcia dla Feedly, z którego korzystam.

NetNewsWire nie jest tak rozbudowanym programem jak Reeder (który np. oferuje tryb czytnika - wyciągania treści ze strony bez otwierania jej w zewnętrznej czy wbudowanej przeglądarce), ale posiada wszystko, co dobry czytnik kanałów RSS mieć powinien i jest przy tym dostępny za darmo.

Wspomnieć wypada, że przygotowywana jest też wersja dla iOS, na razie jednak nie jest ona dostępna publicznie.

NetNewsWire można pobrać ze strony domowej programu.

Pamiętać należy, że to testowa wersja beta, która nie jest wolna od drobnych błędów. U mnie np. nie wyświetla się liczba nowych artykułów po dodaniu danego kanału do czytnika. Dopiero po otworzeniu któregoś z nich, pojawia się ona obok nazwy kanału.