W zlokalizowanym w mieście Mountain View w Kalifornii Muzeum historii komputerów (Computer History Museum) wystawionych zostało dwanaście komputerów Apple 1. Wystawa zorganizowana została w ramach festiwalu komputerów z poprzedniej epoki (Vintage Computer Festival).

Fakt, że w ramach tego wydarzenia, wystawiono aż 12 komputerów Apple 1 uznać należy za niezwykle rzadki. Mówi się, że na świecie znajduje się łącznie zaledwie 70 egzemplarzy tych urządzeń, choć nie wszystkie nadal działają.

Właściciele wystawionych komputerów oraz pierwsi pracownicy firmy Apple wzięli udział w wykładzie na temat historii komputerów tej firmy.

Pierwszy egzemplarz tego komputera zbudowany został w 1976 roku przez założycieli firmy Apple - Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka. Łącznie wyprodukowanych zostało około 200 sztuk, a sprzedanych 175. Komputer wyceniono ówcześnie na 666,66 dolarów. Warto dodać, że w komplecie nie było wyświetlacza, klawiatury, zasilacza, a nawet obudowy.

Komputery Apple 1 sprzedawane są na aukcjach za kilkaset tysięcy dolarów. W cenie są także oryginalne instrukcje. Ostatnio jedna z nich sprzedana została za niemal 13 tysięcy dolarów.

Festiwal odbył się w dniach 3-4 sierpnia bieżącego roku. Poza wspomnianymi komputerami firmy z Cupertino, na wystawie znalazł się m.in. sprawny komputer pokładowy programu Apollo o nazwie Apollo Guidance Computer, który służył do kierowania niektórymi modułami statku kosmicznego.

Źrodło: AppleInsider