17 lipca przypada Światowy Dzień Emoji. Z tej okazji firma Adobe opublikowała raport zawierający analizę trendów dotyczących emotikon, opracowany na podstawie danych zebranych od użytkowników ze Stanów Zjednoczonych w wieku od 16 do 73 lat.

Trzy najbardziej popularne emoji używane pojedynczo to 😂, ❤️ i 😘, a trzy najczęściej używane pary ikon to 😍😘, 😂🤣 oraz ❤️😘.

emoji

Adobe zapytało także o powody, dla których użytkownicy korzystają z „obrazkowego pisma”. Najwięcej osób odpowiedziało, że dzięki emoji rozmowy są bardziej zabawne. Na drugim miejscu znalazła się odpowiedź, której autorzy twierdzą, że piktogramy wyrażają ich emocje lepiej niż słowo pisane.

emoji

Kolejne pytanie dotyczyło emocji, które najczęściej wyrażane są za pośrednictwem emoji. W pierwszej piąte uplasowały się miłość, szczęście, smutek, złość oraz zaskoczenie.

emoji

Badani użytkownicy dodają emotikony do niemal co drugiej wiadomości. Średnio 27% wiadomości składa się tylko z tych piktogramów. Wśród najmłodszych respondentów odsetek ten wynosi 39%.

emoji

Co więcej, aż 65% badanych czuje się bardziej komfortowo, gdy wyraża swoje emocje za pośrednictwem emotikon, a nie w rozmowie telefonicznej. W przypadku najmłodszych użytkowników to aż 83%.

emoji

Nie próżnuje również Apple. Z okazji Światowego Dnia Emoji firma z Cupertino ujawniła dziś nowe piktogramy, które w systemie iOS pojawią się tej jesieni. Znajdują się wśród nich między innymi skunks, czosnek, pary homo i heteroseksualne, osoby z niepełnosprawnością oraz latawiec.

emoji

emoji

emoji

emoji

Źródła: 9To5Mac, TheBlog.Adobe, Apple