W związku z rosnącą popularnością podcastów oferowanych przez niektóre serwisy oferujące muzykę na żądanie, przede wszystkim Spotify, Apple rozważać ma produkcję własnych audycji tego typu czy tylko finansowanie ich powstania. Miałyby być one później dostępne tylko w aplikacji Podcasty i w katalogu podcastów w iTunes.

Kierownictwo firmy miało już rozpocząć rozmowy z firmami medialnymi, które zajmują się tego typu produkcjami. Na razie jednak działania Apple mają być na bardzo wstępnym etapie.

Apple, które tak naprawdę wypromowało, a w pewnym stopniu wynalazło podcasty (słowo „podcast” pochodzi od połączenia nazwy iPod ze słowem broadcast - nadawanie) , czyli audio lub audio-wideo cykliczne audycje internetowe, tworząc m.in. największe ich repozytorium w ramach iTunes, przez lata jednak traktowało tę formę po macoszemu. Usunęło z aplikacji GarageBand możliwość łatwego ich nagrywania, twórcy podcastów wciąż muszą sami dbać o hosting plików. Przez lata nie rozwijało też specjalnie aplikacji Podcasty, zmieniając jedynie jej interfejs.

Wydaje się, że coś zaczęło się zmieniać, właśnie w związku z agresywną polityką Spotify dotyczącą rozbudowy oferty podcastów na wyłączność. W macOS Catalina, w skutek rozbicia iTunes na osobne programy, użytkownicy otrzymają pierwszy raz systemową aplikację Podcasty. To jednak związane jest bardziej z unifikacją obu systemów operacyjnych macOS i iOS.

Źródło: Bloomberg