Niestety wiele osób wciąż nabiera się na różnego akcje w sieci, które mają prowadzić do wyłudzenia pieniędzy. Świadomość obywateli w tym temacie się znacznie poprawiła, jednak jak wskazuje serwis Niebezpiecznik.pl wciąż cyberprzestępcy zbierają plony swoich działań.

Najnowsza akcja mająca na celu wyłudzenie pieniędzy, polega na wysłaniu do przypadkowych osób informacji o tym, że należy dopłacić do paczki, ponieważ jej waga przekracza zadeklarowaną wartość. W wiadomości podany jest link, poprzez, który należy dokonać płatności.

Ze względu na wagę zamówionego przedmiotu, wymagana jest dopłata aby Twoja przesyłka ruszyła w drogę

Warto zwrócić uwagę, że zazwyczaj taka wiadomość podpisywana jest w takim sposób, żeby odbiorca od razu myślał, że pochodzi ona od zweryfikowanego nadawcy - na przykład DHL, INPOST czy UPS. Co więcej tak nadana wiadomość zostanie automatycznie dodana do konwersacji z danym kurierem, ponieważ system ją automatycznie dopisze do historii, przez co jeszcze trudniej odkryć, że jest ona fałszywa.

Po kliknięciu w dany link zostaniemy automatycznie przeniesieni do podrobionej strony przypominającą witrynę jednego z integratorów płatności - Przelewy24, DotPay czy PayU. Na koniec przy próbie dokonania mikropłatności, przyjdzie sms z banku z prośbą o autoryzację. Oczywiście kwota ta nie będzie taka sama jak w podsumowaniu, ponieważ przestępcy liczą na to, że osoba dokonująca płatności, nie będzie weryfikowała treści SMS'a. W związku z czym po jej zaakceptowaniu, z konta bankowego klienta banku mogą zniknąć na przykład oszczędności życia.

Więcej informacji możecie znaleźć we wpisie w serwisie Niebezpiecznik.pl. Warto się zapoznać z tym tekstem.

Źródło: Niebezpiecznik