Premiera macOS Catalina będzie też symbolicznym i faktycznym końcem funkcji systemu Macintosha, z której kiedyś był słynny. Pamiętacie Dashboard? Ja muszę przyznać, że dawno już o niej zapomniałem.

Kiedyś funkcja ta była jedną z wyróżniających Mac OS X Tiger czy Leopard. Była to dodatkowa przestrzeń na której umieszczać można było różnego rodzaju niewielkie programy, np zegary pokazujące czas w różnych miejscach na ziemi, widgety z pogodą, kalkulatorem kursami walut, żółte karteczki do notowania i wiele wiele innych. Stąd nazwa tej funkcji „deska rozdzielcza”.

Sam używałem go przede wszystkim właśnie do sprawdzania czasu i pogody w różnych rejonach świata, korzystałem z kalkulatora czy sprawdzałem kursy walut. Dashboard był na tyle oryginalny i nowatorski, że Apple prowadziło nawet na swojej stronie katalog z widgetami, które można było do tego miejsca dodać.

Staram sobie przypomnieć, kiedy przestałem z niego korzystać, ale na pewno było to już jakoś w Mac OS X Lion. System ten był tak powolny na moim iMacu z połowy 2007 roku, że uruchamianie jeszcze dodatkowo Dashboard nie miało sensu. Dashboard przegrał też z Centrum Powiadomień będącym jego alternatywą i swego rodzaju przeciwnością (dodatkowo wysuwane jest z przeciwnej, prawej krawędzi ekranu), w którym także można instalować widgety.

W macOS 10.10 Yosemite i późniejszych systemach Dashboard został domyślnie wyłączony, ale wciąż można było go aktywować. W macOS Catalina funkcji tej już nie ma.

Jak aktywować Dashboard w macOS Mojave i starszych systemach?

Jeśli chcielibyście przypomnieć sobie tę funkcję, zanim ostatecznie się z nią pożegnacie, to możecie aktywować ją w ustawieniach Mission Control w preferencjach systemowych.

Źródło: MacRumors