Podczas keynote otwierającego konferencję WWDC 2019 Apple zaprezentowało właśnie nowy system operacyjny komputerów Macintosh - macOS 10.15 Catalina. Wprowadza on chyba najbardziej rewolucyjną zmianę od czasu pojawienia się specjalnie zmodyfikowanej wersji tego systemu dla pierwszego iPhone'a - wsparcie dla specjalnych uniwersalnych aplikacji pisanych zarówno dla iPada jak i Maca. To z pewnością zmieni rynek programów dla Maców.

Koniec iTunes

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o końcu iTunes. W macOS 10.15 zamiast kombajnu iTunes pojawiły się nowe aplikacje jak Muzyka, TV i Podcasty. Większość funkcji została zachowana. Dalej można synchronizować np. iPody czy iPhone'y, jednak teraz nie przez Apple Music a przez systemowy manger plików Finder. Aplikacja TV w końcu wspiera filmy w 4K i Dolby Vision. Użytkownicy Maców z ekranami 4K lub wyższymi w końcu będą ogli oglądać na nich filmy.

SideCar

W macOS Catalina użytkownik ma możliwość wykorzystania iPada jako zewnętrznego ekranu dla konkretnej aplikacji. Nie będzie on działać jak klasyczny dodatkowy monitor, ale będzie można z niego korzystać właśnie w taki dość oryginalny sposób dodatkowej przestrzeni roboczej przeznaczonej dla konkretnego programu. Co więcej, będzie można używać do obsługi stylusa Apple Pencil.

Sterowanie głosem

Catalina pozwoli także na wygodne sterowanie funkcjami i aplikacjami za pomocą głosu. Dzięki niej użytkownicy z ograniczoną sprawnością ruchową będą mogli wygodnie korzystać z komputera.

Find My

W iOS 13 Apple połączyło też w jedną dwie dotąd osobne aplikacje Find My Friends i Find My iPhone. Teraz jest to jeden program, w którym można lokalizować nie tylko znajomych, ale także zagubionego iPhone'a, iPada, Maca, blokować te urządzenia, zerować, czy wysyłać komunikat do znalazcy. Dzięki nowej funkcji Find My Mac zyskuje znaną z urządzeń z iOS funkcję blokady aktywacji. Nowa funkcja FindMy pozwoli także na lokalizowanie urządzeń, które nie są połączone z siecią. Możliwe to będzie jeśli niedaleko znajdzie się inne urządzenie z iOS.

Aplikacje uniwersalne - Project Catalyst

Zgodnie z obietnicami Apple sprzed roku system macOS 10.15 wprowadza wsparcie dla aplikacji uniwersalnych, łączących w sobie frameworki UIKit i AppKit, które uruchomić można zarówno w iPadOS na iPadzie, jak i na Macu. Pierwsze tego typu programy systemowe pojawiły się już w macOS 10.14, były to Home, Giełda i News. Już niedługo programy tego typu będą mogli zgłaszać do sklepu App Store wszyscy deweloperzy.

W ramach Catalyst deweloperzy będą mogli szybko - niemal jednym kliknięciem - przenosić aplikacje dla iPada na Maca. Jedną z pierwszych gier dla iPada przeniesionych na Maca jest Asphalt 9. Wraca też Twitter z natywną aplikacją dla iPada, przeniesioną na Maca.

Grafiki: The Verge