W trakcie keynote rozpoczynającego konferencję WWDC Apple zaprezentowało nową, trzynastą już odsłonę swojego mobilnego systemu operacyjnego. iOS 13 przynosi sporo nowości, o których mówiło się już od dłuższego czasu.

Ciemny tryb kolorystyczny

Największą nowością, na którą użytkownicy czekali od kilku lat był ciemny tryb kolorystyczny, pozwalający na wygodne korzystanie z iPhone'a, iPada lub iPoda touch po zmroku. W iOS 13 ciemny tryb zyskał zarówno system operacyjny, jak i wbudowane w niego aplikacje. Co ważne wspiera on także ekrany OLED w iPhone'ach X, XS i XS Max, dzięki czemu w przypadku czarnego koloru nie ma potrzeby podświetlania danego piksela.

Klawiatura ze wsparciem przeciągania

W iOS 13 klawiatura wspiera przeciąganie (swipe) znane z wielu dodatkowych klawiatur.

Przebudowane Apple Music

Apple Music w iOS 13 zyskało widok wyświetlający teksty piosenek podczas odtwarzania.

Prywatność

W iOS 13 użytkownik będzie mógł dać tylko jednorazowy dostęp aplikacji do funkcji lokalizacji. Dodatkowo iOS 13 ma informować użytkownika o próbach śledzenia jego położenia w tle czy za pośrednictwem sieci WiFi.

Pojawiła się też specjalna funkcja Sign in with Apple dzięki czemu użytkownik będzie korzystał z Face ID i logował się za pośrednictwem specjalnego API. Dodatkowo, do logowania będzie tworzony specjalny przypadkowy adres email przypisany do właściwego, dzięki czemu użytkownik nie będzie narażony na falę spamu. Sign in with Apple dostępne będzie na wszystkich platformach Apple oraz przez web.

Apple wprowadziło też nową funkcję HomeKit Secure Video, dzięki czemu wideo jest analizowane bezpośrednio na urządzeniach domowych, następnie kodowane i zapisywane na koncie iCloud użytkownika. Funkcję tę wspierać będę kamery m.in. Netatmo, Logitech.

Już niebawem pojawią się także wspierające HomeKit routery sieciowe.

Nowy wygląd Wiadomości

Apple przebudowało aplikację Wiadomości, która teraz przypomina bardziej WhatsApp niż tradycyjną aplikację z SMS-ami czy wiadomościami iMessage. Użytkownicy mogą wybierać swoje memoji dodać nowe naklejki tworzone automatyczne na bazie utworzonego przez użytkownika animowanego obrazka.

Kamera i Zdjęcia

Tryb portretowy zyskał nowe style funkcje regulacji światła. Zmieniono sposób edycji zdjęć. Dodano możliwość regulacji nowych parametrów, m.in. wyostrzenia, balansu bieli, winietowania, redukcji szumu itp. Dodano także możliwość lepszej edycji wideo, m.in. obracania filmów.

Aplikacja Zdjęcia zyskała funkcję inteligentnego przeglądania zdjęć po poszczególnych dniach, miesiącach czy latach, bez niepotrzebnych duplikatów lub powtarzania jednakowych zdjęć. W przeglądaniu po latach tworzone są miniaturki bazujące na kontekście, np. powtarzalnych wydarzeniach, urodzinach itp.

Siri, Airpods

Siri może teraz odczytywać wiadomości za pośrednictwem AirPodsów i odbierać komunikaty od użytkownika. W ten sposób można będzie korzystać z wielu aplikacji, które wspierają SiriKit.

AudioSharing, dzięki nowej funkcji Audio Sharing, będzie można dzielić się muzyką z innym użytkownikiem słuchawek AirPods czy przesyłać ją szybko na głośnik HomePod.

W iOS 13 Siri wspiera także iHeart Radio i wspiera ponad 100 tysięcy internetowych stacji radiowych z całego świata.

CarPlay

W iOS 13 pojawi się nowy tryb CarPlay zwany Dashboard (deska rozdzielcza), w którym poza mapami będzie można zobaczyć np. inne aplikacje. Siri nie wygasza teraz ekranu. Wygląda to naprawdę dobrze.

Shortcuts wbudowane w system

W iOS 13 aplikacja Shortcuts zainstalowana jest fabrycznie. Będzie więc w systemie po jego zainstalowaniu i w każdym nowym urządzeniu z iOS.

Mapy

Mapy zyskały widok zabudowy na terenie USA. W aplikacji pojawiły się też ulubione miejsca, do których użytkownik ma szybki dostęp. Można też tworzyć z nich kolekcje. W Mapach pojawiła się też funkcja rozglądania w 3D. Przypomina ona bardzo Street View znane z map Google, ale wygląda to zdecydowanie lepiej. Niestety tego typu wodotryski pojawiać się będą z czasem. Do końca roku mają być dostępne przede wszystkim dla całych Stanów Zjednoczonych.

Grafiki: The Verge