Wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami przybiera na sile. Po wpisaniu Huawei na czarną listę i zerwaniu z tym producentem elektroniki krytycznej dla niego współpracy przez wiele korporacji, m.in. takie jak Google, Intel, ARM, Broadcom i Qualcomm, cień pada także na inne chińskie przedsiębiorstwa, w tym dostawców Apple. Ci od jakiegoś czasu pracują nad przeniesieniem produkcji z Chin do innych krajów w Azji.

Zdaniem DigiTimes taki ruch wykona już niebawem Pegatron, który już w przyszłym miesiącu przeniesie produkcję MacBooków i iPadów z Chin do Indonezji. Pegatron rozważał także Indie i Wietnam. Ostatecznie Pegatron skorzysta z usług lokalnego podwykonawcy, firmy PT Sat Nusapersada.

Pośpieszne przeniesienie produkcji do Indonezji nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę to, jak szybko eskaluje konflikt pomiędzy USA i Chinami. Mówi się m.in. o tym, że w ramach odpowiedzi chińskie władze mogą zakazać sprzedaży produktów Apple w tym kraju, co zdaniem Goldman Sachs może skutkować w obniżeniu zysków tej firmy aż o 30 procent.

Źródło: 9To5Mac