Jak wynika z raportu opublikowanego przez firmę Gartner, w pierwszym kwartale bieżącego roku sprzedaż komputerów osobistych na całym świecie spadła o 4,6%. Negatywny trend dotyczy także firmy Apple. Sprzedaż Maków spadła w tym okresie o 2,5%. Dane porównywane są do tego samego okresu w roku 2018.

Według raportu, w pierwszych trzech miesiącach 219 roku Apple sprzedało 3,98 miliona komputerów Mac. Udział firmy z Cupertino w tym rynku wzrósł o 0,2 punktu procentowego i wynosi obecnie 6,8%.

Liderami na rynku są kolejno: Lenovo, HP i Dell. Apple znajduje się na czwartym miejscu i wyprzedza między innymi firmę Asus.

Sprzedaż wśród liderów nieznacznie wzrosła. Globalny spadek jest skutkiem znacznego osłabienia sprzedaży komputerów mniejszych graczy. Duże osłabienie w porównaniu do poprzedniego roku zaliczyły firmy Asus i Acer, odpowiednio 13,2 i 20,9%.

Łącznie w pierwszym kwartale bieżącego roku sprzedano 58,5 miliona sztuk komputerów, o 2,9 miliona mniej niż w tym samym okresie rok temu.

Spadek sprzedaży Apple zaliczyło także w Stanach Zjednoczonych. Był on nawet większy niż w skali światowej i wyniósł 3,5%. Liderem na amerykańskim rynku jest HP. Firma ta sprzedała tam 3,24 miliony sztuk komputerów. Wynik Apple to "zaledwie" 1,43 miliona sztuk.

Dane na temat sprzedaży komputerów opublikowała także firma IDC. Szacunki obu firm często różnią się od siebie ze względu na różnice w sposobie, w jaki każda nich dokonuje swoich obliczeń.

Według IDC globalna sprzedaż komputerów spadła, ale o 3%, a nie o 4,6% jak sugeruje Gartner.

Szacunki IDC są bardziej korzystne dla Apple. Według nich, sprzedaż Maców spadła zaledwie o 0,5%.

Źródło: MacRumors

Ważna informacja:
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych sklep MyApple przygotował dla naszych czytelników dodatkowy 10% rabat. Wystarczy w koszyku zaznaczyć: „Posiadam kod rabatowy” i wpisać: WesolychSwiat. Kod jest ważny do 22 kwietnia 2019 roku.