Wszyscy zajmujący się na codzień dźwiękiem mają potrzebę ciągłego jego analizowania. Jak w każdej dziedzinie znajdziemy wiele podobnych do siebie narzędzi, jednak firma Aurchitect Audio Software robi oprogramowanie, które dosłownie odpowiada na potrzeby muzyków i dźwiękowców. Opisywany dzisiaj zestaw narzędzi o pięknej nazwie Aura, zdobywa coraz większą popularność - używa go wielu specjalistów (dla przykładu - niemiecki inżynier i muzyk Hannes Bieger). Jest to kolejny, najnowszy produkt firmy Aurchitect, który powoli wypiera swojego poprzednika czyli pakiet Spectre.

Nowoczesny zestaw pomiarowy, który ma wszystko czego potrzebujemy

Zanim zacznę opisywać możliwości oprogramowania Aura opowiem chwilę o tym dlaczego jest on innowacyjny i nowoczesny. Otóż zestaw ten wykorzystuje przetwarzanie wektorowe macOS Metal. Jest to chyba jedyny a na pewno pierwszy tego typu software, który wykorzystuje najnowsze dobrodziejstwa Apple. Aura jest bardzo precyzyjna - działa w 64 bitach i spełnia wszystkie standardy pomiarowe. Względem swojego poprzednika poprawiono stabilność oraz jeszcze mocniej zminimalizowano użycie procesora i pamięci. Oprócz wersji standalone postawiono również na integrację z DAW, poprzez najnowszy standard wtyczek Audio Units V3 - niestety małym minusem tego rozwiązania jest to, że jeszcze nie wszystkie aplikacje typu DAW są przygotowane do standardu V3.

Pakiet wyposażony jest w wiele mierników wielokanałowych i wielościeżkowych, takich jak: Level, Level History, VU, BBC, Spectrograph, Low End, High End, Waveform, Spectrogram, LU, LU History, Leq, Lissajous, Power Balance, Correlation, Numerical, Compare Spectra, Compare Phase, Coherence. Na chwile obecną brakuje chyba tylko oscyloskopu, ale firma już poinformowała na swojej stronie, że pojawi się on w wersji 1.3.

Aura została zaprojektowana z niezwykłą dbałością o szczegóły - ​​pomiary są bardzo czytelne i estetycznie prezentowane. Minimalistyczny interfejs jest pozbawiony wszystkich niepotrzebnych "wodotrysków". Tak jak w poprzedniej aplikacji dla twórców najważniejszymi kryteriami przy pisaniu nowego pakietu była konstrukcja, szybkość oraz dokładność i niezawodność. Dzięki temu śmiało można powiedzieć, że Aura jest najpotężniejszym analizatorem czasu rzeczywistego w całej branży muzycznej. Każdy z mierników wyposażony jest w spersonalizowane opcje, pozwalające budować wokół własnych prac środowiska pomiarowe. Aura jest niesamowicie dokładna, a wszystkie jej mierniki są bardzo dokładne, zapewniając wyraźny obraz dźwięku.

Dla kogo oprogramowanie Aura?

Najbardziej zadowoleni będą inżynierowie i producenci muzyczni - od monitorowania relacji fazowych i szerokości stereo do ilościowego określania głośności wizualizacji częstotliwości miksów. Aura zapewnia wszystkim realiztorom prawdziwą i bardzo dokładną analizę dźwięku, pomagając przygotować miksy pod wszystkie środowiska odsłuchowe - streaming online, stereo, surround 5.1, stadiony itd. Aura rewelacyjnie sprawdzi się w radiu by zachować zgodności ze standardami, zarówno tymi ogólnymi, jak i bardzo specyficznymi (EBU R-128 i ITU-R BS.1770). Innymi grupami odbiorców bedą na pewno koncertowi realizatorzy dźwięku oraz wszyscy specjaliści zajmujący się edycją dźwięku przy pracy z filmem.

Jak możemy przeczytać na stronie firmy Aurchitect Audio Software - Aura łączy w sobie piękno i użyteczność, dokładność i wszechstronność, dzięki czemu możesz zobaczyć, czego nie słyszysz.

Cena: 129 $

Więcej informacji na stronie: aura.aurchitect.com