Od kilkunastu lat podstawowym moim sposobem zbierania informacji z serwisów internetowych są kanały RSS. Subskrybuję sporą ich liczbę, dlatego zawsze bardzo ważnym dla mnie było narzędzie do ich przeglądania i czytania wysyłanych przez nie pełnych lub skróconych wersji stron internetowych. Od lat najlepszym tego typu programem - moim zdaniem - zarówno w wersji dla Maca jak i iOS jest Reeder. Jego autor, Silvio Rizzi, udostępnił właśnie publiczną betę czwartej wersji dla Maca.

Wspomnę tylko, że Reeder to czytnik kanałów RSS, w które wyposażona jest niemal każda strona internetowa (przykładowo kanał RSS MyApple z nowymi wpisami dostępny jest pod adresem: myapple.pl/posts.atom), a agregowanych przez takie usługi jak Feedly, Feedbin czy Feed Wrangler. Z Reedera można też korzystać bez wsparcia wspomnianych wyżej, po prostu dodając do niego adresy kanałów RSS ze stron internetowych.

Reeder 4

Reeder 4 przynosi kilka istotnych nowości. Program może teraz automatycznie zmieniać tryb kolorystyczny wraz z systemem macOS Mojave. Docenią to zwłaszcza osoby, które korzystają np. z aplikacji NightOwl, która pozwala m.in. na automatyczne przełączanie pomiędzy trybami po wschodzie i zachodzie słońca.

Kolejnymi ważnymi nowościami jest dodanie obrazków do listy artykułów oraz możliwości podglądu obrazków znajdujących się w tekście w oryginalnej rozdzielczości. Wystarczy otworzyć obrazek (jedno kliknięcie lub stuknięcie) dwukrotnie stuknąć dwoma palcami w obrazek za pomocą gładzika.

Rizzi zmienił także silnik wbudowanej przeglądarki na obecnie zalecany przez Apple WKWebView oraz silnik przetwarzający zawartość do wersji czytnika. Reeder korzysta teraz z biblioteki Mozilli Readability.js. Dodana została także funkcja przeciągnij w dół by odświeżyć (pull to refresh) dany kanał RSS.

Autor zaznacza przy tym, że lista nowości nie jest jeszcze pełna.

Betę aplikacji Reeder 4 można pobrać tutaj. Rizzi zapowiada, że nowa wersja nie będzie aktualizacją ale osobną aplikacja, którą trzeba będzie kupić (nie będzie żadnych subskrypcji).

W związku z jej bliską premierą, zarówno w wersji dla macOS i iOS, Reeder 3 (także w obu wersjach) można obecnie pobrać za darmo z Mac App Store i App Store. To świetna okazja dla tych, którzy dotąd wahali się z zakupem, by pobrać obie wersje. Oba programy będą przecież działać dalej po wydaniu wersji czwartej.

Reeder 3 w Mac App Store:

Reeder 3 w App Store: