PlayStation Mobile udostępniło wreszcie długooczekiwaną przez wielu użytkowników PlayStation 4 aplikację PS4 Remote Play, pozwalającą za jej pośrednictwem grać na tej konsoli zdalnie za pomocą iPhone'a lub iPada.

Aplikacja daje pełne dostęp do konsoli, działa jako zdalny ekran, pad, mikrofon (potrzebny np. w czatach w grach online) oraz klawiatura, pozwalająca na wygodne wpisywanie tekstu tam, gdzie to jest potrzebne. Firma poinformowała jednak, że aplikacja może nie działać ze wszystkimi grami.

PS 4 Remote Play dla iOS wymaga systemu iOS 12.1 oraz firmware PS4 w wersji 6.50.

Proces parowania jest prosty, można to zrobić automatycznie lub ręcznie, w ustawieniach konta, dodając zdalne urządzenie i wpisując odpowiedni kod wyświetlony przez PlayStation na telewizorze (dopiero później można cieszyć się obrazem strumieniowanym na iPhone'a lub iPada).

Pierwsze wrażenia

Jestem po pierwszych kilkunastu minutach zdalnej zabawy za pomocą PS4 Remote Play. Gry, a właściwie obraz, wideo oraz inne dane pozwalające na kontrolę PlayStation za pomocą ekranowego pada, strumieniowane są pomiędzy PS 4 i iPhone'em lub iPadem za pośrednictwem sieci WiFi. Wiele więc zależy od jej przepustowości. W moim przypadku, przy aktywnym korzystaniu w drugim pokoju, ale w tej samej sieci z internetowej telewizji PlayNow na Play Boksie (o czym napiszę niebawem), nie było większych problemów. Zauważyłem jedynie dwa trwające ułamek sekundy przycięcia.

Największą trudność sprawiło mi sterowanie za pomocą wirtualnego, ekranowego pada, bohaterem w grach, w których liczy się szybkość, rozglądanie w koło, np. w Call Of Duty WW2. Przejście pierwszej misji za pomocą jedynie iPhone'a było zadaniem karkołomnym.

Po dotknięciu ekranu wyświetlane są na nim przyciski odpowiadające tym na prawdziwym kontrolerze. Z kolei joysticki aktywowane są po przesunięciu palcami po lewej i prawej części ekranu. Niestety takie wirtualne joysticki nie reagują tak jak te fizyczne. W związku z czym bieganie i rozglądanie się po polu bitwy we wspomnianej grze było bardzo trudne. Szybko padałem ofiarą karabinów maszynowych wroga.

Mogąc grać lokalnie przez domowe WiFi wybieram jednak zabawę bezpośrednio na PlayStation 4, choć na pewno aplikację docenią moi synowie, z którymi czasem kłócimy się o to, co ma lecieć na telewizorze.

Tak czy inaczej, warto spróbować. Dajcie znać w komentarzach co myślicie.

PS4 Remote Play dla iOS w App Store za darmo.