Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w lutym 2019 roku.

Typoman Mobile

Typoman to gra platformowo-logiczna, w której większość stawianych przed graczem zagadek opiera się na manipulowaniu słowami (w języku angielskim). By pokonać kolejne przeszkody będziemy musieli m.in. układać pasujące do sytuacji słowa z rozrzuconych po planszy liter oraz dodawać, odejmować bądź przestawiać litery w słowach tak, by zmienić ich znaczenie. W grze nie brakuje też jednak wyzwań czysto zręcznościowych, takich jak skakanie po ruchomych platformach czy uciekanie od przeciwników.

Pobierz Typoman Mobile

The Shapeshifting Detective

FMV, czyli gry opierające się głównie na nagraniach z udziałem żywych aktorów, osiągnęły szczytową popularność w latach 90, kiedy to projektanci gier zachwyceni możliwościami oferowanymi przez płyty CD postanowili wykorzystać je do tworzenia interaktywnych filmów. W ostatnich latach ten nieco już zapomniany gatunek przeżywa swoje odrodzenie, ciesząc się coraz większą popularnością wśród niezależnych twórców. The Shapeshifting Detective to jedna z ciekawszych nowoczesnych gier tego typu. Wcielamy się tu w detektywa, którego zadaniem jest rozwiązanie zagadki morderstwa młodej wiolonczelistki. Nie jest to jednak zwykła gra detektywistyczna, gdyż nasza postać posiada moc zmieniania kształtu, pozwalającą jej zmienić się w dowolną napotkaną przez siebie postać. Umiejętne wykorzystywanie tej zdolności może pomóc w przesłuchiwaniu świadków i podejrzanych. Co ciekawe, w The Shapeshifting Detective prawdziwy morderca wybierany jest losowo na początku każdej rozgrywki, co oznacza, że do gry można podchodzić kilkukrotnie, za każdym razem mierząc się z nieco inną zagadką i otrzymując wiele różnych zakończeń.

Pobierz The Shapeshifting Detective

Evolution

Evolution to cyfrowa adaptacja nietypowej gry karcianej o tym samym tytule, wydanej oryginalnie w 2014 roku. W grze może brać udział jednocześnie od dwóch do czterech graczy, którzy dowodzą różnymi gatunkami zwierząt walczącymi między sobą o przetrwanie. Zagrywając kolejne karty możemy m.in. zwiększać populację naszych podopiecznych, tworzyć nowe podgatunki i zmieniać je tak, by zapewniać im przewagę nad wrogimi zwierzętami (przykładowo: twardy pancerz zapewnia dodatkową ochronę przed drapieżnikami, natomiast długa szyja pozwala zdobywać więcej pożywienia). By zwyciężyć musimy kierować ewolucją w taki sposób, by zapewnić własnemu gatunkowi jak najwięcej pożywienia, jednocześnie starając się ograniczyć dostęp do niego przeciwnikom.

Pobierz Evolution

Linn: Path of Orchards

Linn: Path of Orchards to zręcznościowa platformówka z domieszką gry logicznej, w której wszystkie elementy poziomów znajdują się w ciągłym ruchu, nieustannie obracając się bądź zmieniając swoje położenie. Poruszanie się po tym stale zmieniającym się krajobrazie często wymaga od gracza nie tylko zręczności, ale też wysilenia szarych komórek, gdyż droga prowadząca do celu nie zawsze jest oczywista (zwłaszcza jeśli chcemy zdobyć najwyższą możliwą ocenę, co wymaga zebrania wszystkich rozrzuconych po planszy obiektów).

Pobierz Linn: Path of Orchards

The Stillness of the Wind

The Stillness of the Wind to jedna z tych niszowych, artystycznych gier, w których główną rolę odgrywają klimat i forma narracji. Wcielamy się tu w starszą kobietę mieszkającą samotnie na odludziu. Opuszczona przez rodzinę i bliskich spędza kolejne dni na zajmowaniu się swoim gospodarstwem. Jej jedyny kontakt ze światem zewnętrznym to odwiedzający ją co jakiś czas wędrowny handlarz, który czasami przynosi jej także listy. Mimo iż w The Stilness of the Wind znajdziemy wiele elementów rozgrywki przypominających typowe symulatory farm, to jednak oferuje ona zupełnie inne doświadczenia niż Stardew Valley czy Harvest Moon. W tej grze życie na farmie nie jest zabawne i pełne przygód. Wprost przeciwnie - jest ono nudne, powolne, monotonne i przepełnione wszechogarniającą melancholią i poczuciem osamotnienia. The Stilness of the Wind z pewnością nie jest grą dla każdego, ale jeśli lubicie takie klimatyczne, artystyczne produkcje niezależne, warto poświęcić jej chociaż chwilę.

Pobierz The Stillness of the Wind

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w lutym, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.