Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w styczniu 2019 roku.

Alien: Blackout

Gra Alien: Blackout zapowiadana była jako kontynuacja całkiem popularnej Alien: Isolation. W rzeczywistości nie jest to jednak pełnoprawny sequel, lecz raczej mobilny spin-off, dość luźno powiązany z pierwszą częścią. Wcielamy się tu ponownie w Amandę Ripley (córkę głównej bohaterki filmów z serii Obcy), która zostaje uwięziona na uszkodzonej stacji kosmicznej, po której grasuje niebezpieczny ksenomorf. Naszym zadaniem jest pomoc pozostałym przy życiu członkom załogi w wydostaniu się z tej śmiertelnej pułapki. Oprócz wydawania im poleceń możemy też korzystać z różnych elementów awaryjnego systemu zabezpieczeń stacji, takich jak zdalnie zamykanych drzwi, mapy holograficznej, czujników ruchu i kamer. Problem polega na tym, że ze względu na ograniczony zapas energii nie możemy używać ich wszystkich jednocześnie. Często więc stajemy przed trudnymi wyborami, a źle podjęta decyzja może zakończyć się utratą kolejnych członków załogi.

Pobierz Alien: Blackout

Beat Cop

Warszawska firma 11 bit studios kojarzona jest przede wszystkim z poważnymi grami, takimi jak This War of Mine czy Frostpunk, jednak ma ona w swoim katalogu wydawniczym także znacznie lżejsze tytuły. Jednym z nich jest właśnie Beat Cop - gra przygodowa w stylu retro, nawiązująca klimatem do policyjnych filmów i seriali z lat 80, podlana solidną porcją niepoprawnego politycznie humoru. Wcielamy się w niej w podejrzanego o popełnienie przestępstwa detektywa, który zostaje zdegradowany do roli szeregowego „krawężnika". Mimo iż naszym głównym celem jest oczyszczenie swojego dobrego imienia, to jednak w trakcie gry przyjdzie nam też wykonywać wiele innych zadań, od wystawiania mandatów i łapania drobnych przestępców po branie udziału w mafijnych intrygach i wojnach gangów. Wielokrotnie będziemy też mieli okazję podjąć różnego rodzaju wybory, które ostatecznie doprowadzą nas do jednego z kilku różnych zakończeń.

Pobierz Beat Cop

Legends of Andor

Legends of Andor to cyfrowa adaptacja całkiem ciekawej gry planszowej o tym samym tytule (wydanej w Polsce jako „Legendy krainy Andor"). Mimo iż na pierwszy rzut oka wygląda ona na typową planszówkę fantasy w stylu amerykańskim (czyt. biegamy po planszy, rzucamy kostkami i zabijamy potwory) to jednak w rzeczywistości nieco bliżej jej do strategiczno-logicznych gier w stylu europejskim. Gracz musi tu uważnie planować kolejne ruchy, biorąc pod uwagę m.in. ograniczoną liczbę tur przeznaczoną na wypełnienie kolejnych misji oraz schemat, według którego poruszają się rozmieszczeni na planszy przeciwnicy. W odróżnieniu od pierwowzoru, który projektowany był z myślą o rozgrywce w 2-4 osoby (choć zawierał także opcjonalny wariant solowy), wersja cyfrowa skupia się na trybie dla jednego gracza (choć na upartego można w niego grać w kilka osób, przekazując sobie urządzenie między ruchami poszczególnych postaci). Oferuje ona też kilka nowych elementów (w tym dodatkowe misje rozbudowujące główną kampanię fabularną), których nie znajdziemy w oryginalnej wersji gry.

Pobierz Legends of Andor

Star Traders: Frontiers

W grze Star Traders: Frontiers wcielamy się w kapitana statku kosmicznego przemierzającego nieskończoną, generowaną proceduralnie galaktykę, pełną niebezpieczeństw ale też okazji do wzbogacenia się. Wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł, nie jesteśmy ograniczeni do roli kupca, ale możemy też wcielić się m.in. w łowcę nagród, pirata, żołnierza, szpiega czy przemytnika. Sama gra stanowi zaś całkiem rozbudowaną mieszankę RPG i strategii. Warto jednak mieć na uwadze, że z racji na dość złożony interfejs zdecydowanie lepiej sprawdza się ona na iPadach niż iPhone'ach.

Pobierz Star Traders: Frontiers

The Escapists 2: Pocket Breakout

The Escapists 2 to najnowsza odsłona serii gier, w których wcielamy się w więźniów próbujących wydostać się na wolność. Podobnie jak jej poprzedniczka stanowi ona ciekawą mieszankę gatunków, łącząc w sobie m.in. elementy gry logicznej, strategii, RPG i przygodowej gry akcji. Każde z dostępnych w grze więzień (na razie jest ich pięć, jednak kolejne aktualizacje mają dodać nowe wyzwania) to swego rodzaju łamigłówka. By ją rozwiązać musimy najpierw zapoznać się z układem budynku i panującymi w nim regułami,odkrywając w ten sposób słabe strony jego zabezpieczeń, a następnie opracować plan ucieczki i wcielić go w życie.

Pobierz The Escapists 2

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w styczniu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.