No i doczekaliśmy się okrągłej rocznicy. 35 lat temu, 24 stycznia 1984 roku na rynek trafił pierwszy Macintosh. Był to też pierwszy komputer z graficznym interfejsem użytkownika, na który mógł sobie pozwolić Amerykanin z klasy średniej. Wcześniejsze maszyny, Apple Lisa czy Xerox Alto, były horrendalnie drogie, albo w ogóle nie były w sprzedaży.

Wprowadzony 24 stycznia 1984 roku Macintosh odmienił rynek komputerów osobistych. Dotąd maszyny te wyposażone były w system operacyjny z tekstowym interfejsem użytkownika, w którym wszelkie komendy wprowadzało się w trybie tekstowym. Macintosh miał ogromny wpływ na upowszechnienie się graficznych interfejsów użytkownika także na innych platformach, w tym oczywiście na komputerach PC (dość szybko Microsoft opracował pierwszą wersję Windows, co zapoczątkowało długoletnią batalię sądową pomiędzy obiema firmami), ale także innych maszynach, jak Atari ST (nazywane Jackintoshem od połączenia imienia aktualnego właściciela Atari, który nadzorował pracę nad tym komputerem - Jacka Tramiela - z nazwą Macintosh).

Jak zwykle przy tej okazji wspomnieć wypada, że pomysłodawcą nazwy komputera był początkowy kierownik jego projektu, Jeff Raskin, który wziął ją od swojego ulubionego gatunku jabłek - McIntosh. Jego komputer miał być jednak zupełnie innym urządzeniem, pozbawionym graficznego interfejsu użytkownika.

Prezentacja Macintosha w auli Flinta w Cupertino, 24 stycznia 1984 roku:

Szczegółowa prezentacja Macintosha na spotkaniu Boston Computer Society 30 stycznia 1984 roku:

Na koniec warto także przypomnieć konfigurację pierwszego Macintosha. Komputer posiadał procesor Motorola 68000 (ten sam, który wcześniej znalazł się w Apple Lisa i który trafił także do wielu innych komputerów 16-bitowych), taktowany zegarem o częstotliwości 8 MHz. Wyposażony był 128 KB pamięci RAM, z układami przylutowanymi bezpośrednio do płyty głównej, bez możliwości ich wymiany. Wersja z pamięcią 512 KB RAM pojawiła się we wrześniu 1984 roku. Macintosh posiadał wbudowany monitor kineskopowy o rozdzielczości 512 x 342 piksele i zagęszczeniu pikseli wynoszącym 72 ppi. W obudowie znalazła się także stacja 3,5-calowych dyskietek o jednostronnym zapisie i pojemności 400 KB.

5 lat temu mieliśmy okazję uczestniczyć w 30-tej rocznicy, która odbyła się w miejscu w którym Steve Jobs prezentował pierwszego Macintosha


Tydzień promocji z firmą BASEUS

w bieżącym tygoniu cały asortyment firmy BASEUS z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: BASEUS10 i kupuj taniej.