Windows 10 Mobile, podobnie jak jego poprzednik Windows Phone, nie zdołał znaleźć swojego miejsca na rynku zdominowanym przez iOS i Androida. W ubiegłym roku firma Microsoft ogłosiła, że system ten nie będzie już rozwijany, co było niemal równoznaczne z zapowiedzią jego rychłego końca. Teraz potwierdziła ona oficjalnie, że wsparcie dla Windows 10 Mobile zakończy się jeszcze w tym roku.

Z informacji opublikowanych na stronie pomocy technicznej firmy Microsoft wynika, iż od 10 grudnia 2019 roku Windows 10 Mobile ostatecznie przestanie otrzymywać aktualizacje i poprawki zabezpieczeń. Użytkownicy nie będą też już mogli liczyć na darmowe wsparcie techniczne. Microsoft zacznie też stopniowo wygaszać różnego rodzaju usługi powiązane ze swoim mobilnym systemem. Funkcja tworzenia i przechowywania w chmurze kopii zapasowych ustawień i wiadomości przestanie działać w marcu 2020 roku, natomiast funkcje związane z przechowywaniem w chmurze zdjęć i odtwarzaniem ustawień telefonu z wykonanej wcześniej kopii zapasowej będą działać do grudnia 2020 roku.

Pod znakiem zapytania stoi też przyszłość sklepu z aplikacjami dla Windows 10 Mobile. Microsoft nie wyklucza wprawdzie możliwości utrzymywania go przy życiu po zakończeniu wsparcia dla swojego systemu, jednak najprawdopodobniej będzie zależeć to od liczby klientów, którzy będą z niego nadal korzystać. Biorąc pod uwagę, iż Windows 10 Mobile nigdy nie mógł pochwalić się dużą popularnością wśród użytkowników, a niewielki wybór dostępnych gier i aplikacji zawsze był jedną ze słabszych stron tego systemu, zamknięcie sklepu niedługo po zakończeniu wsparcia wydaje się być niemal pewne.

Firma Microsoft zaleca wszystkim użytkownikom systemu Windows 10 Mobile zastąpienie swoich obecnych smartfonów urządzeniami z systemem iOS lub Android, zaznaczając przy tym, że to właśnie na tych systemach można korzystać z wszystkich stworzonych przez nią mobilnych aplikacji i powiązanych z nimi usług.

Źródła: Microsoft, MacRumors