Targi Consumer Electronic Show są rozbite na kilka kompleksów, które stopniowo odwiedzamy. Wczoraj skupiliśmy się na hali z rozwiązaniami motoryzacyjnymi, mniejszej imprezie ShowStoppers oraz ośrodku Google Assistant, który opisywaliśmy w poprzednim artykule.

Pierwszy dzień targów CES rozpoczęliśmy od konferencji Mercedes-Benz. Niemcy zaprezentowali nową odsłonę modelu CLA. Samochód został wyposażony w system MBUX, który przybrał formę asystenta głosowego, mającego za zadanie ułatwić życie kierowcom. Sztuczna inteligencja rozpoznaje po głosach pasażerów (aktywacja następuje po wywołaniu frazy „Hey Mercedes”), a dzięki współpracy z zegarkami Garmin potrafi dostosować warunki w pojeździe do preferencji kierowcy. CLA nowej generacji zadebiutuje w salonach na wiosnę. Dodatkowe informacje zostały przedstawione na stronie producenta.

Na targach widać sporo firm, których działania oscylują wokół tematu autonomicznych przejazdów. Udało nam się zobaczyć zarówno rozwiązania w postaci specjalnego oprogramowania, jak i elementy hardware'owe (na przykład lidary oraz rozmaite czujniki) czy też gotowe pojazdy. Wyjątkowo ciekawie prezentowały się elektryczne samochody firmy Byton. Chińczycy zaprezentowali model M-Byte, który został wyposażony w silnik o mocy 270 koni (w podstawowej wersji) oraz akumulator, który pozwoli na przejechanie do 350 kilometrów. Na kierownicy został umieszczony 7-calowy ekran, a deskę rozdzielczą zastąpił 48-calowy wyświetlacz. Samochód trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. Producent zaznacza jednak, że na CES zobaczyliśmy jedynie jego koncept.

łazik

Na hali motoryzacyjnej duże wrażenie zrobiły na nas również łaziki autonomiczne, który zostały stworzone przede wszystkim z myślą o rolnikach. Mają one same przewozić z pola na przykład zebrane warzywa. Ciekawie prezentowały się również autonomiczne autobusy, a także elektryczne skutery czy też pierwszy elektryczny motocykl firmy Harley-Davidson. Relatywnie słabe osiągi (3,5 sekundy do 100 km/h, Vmax 170 km/h) oraz niski zasięg (170 km) nie pozwalają jednak zachwycać się nad tym produktem.

autonomiczny autobus

elektryczny harley

Zachęcamy do śledzenia naszej relacji na dedykowanej podstronie. Jej partnerem jest ING Bank Śląski.

Luźną relacje z naszego wyjazdu możecie także śledzić na Snapchacie oraz Instagramie.

Snapchat Instagram

P.S. Reklama Apple jest świetnie widoczna w okolicy pierwszego kompleksu targów, który wczoraj odwiedziliśmy.

apple