Firma analityczna Counterpoint opublikowała raport dotyczący sytuacji na rynku smartfonów. W trzecim kwartale 2018 roku rynek ten zmniejszył się o pięć procent w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Natomiast rynek smartfonów klasy premium - urządzenia kosztujące powyżej 400 dolarów - zwiększył się aż o 19 procent rok do roku. Telefony te stanowią 22% całego rynku smartfonów. Ciekawostką jest, że na rynku premium Apple może pochwalić się 47-procentowym udziałem.

W przedziale cenowym pomiędzy 400 a 600 dolarów amerykańskich największych udział ma Samsung. Producent ten może pochwalić się 25-procentowym udziałem. Na drugim miejscu uplasowało się Apple z 21-procentowym wynikiem. Na kolejnych miejscach znajdują się odpowiednio Huawei, Vivo, Oppo oraz Xiaomi.

Ciekawostką jest, że Apple zdominowało inne segmenty cenowe. W przedziale 600-800 dolarów amerykański producent może pochwalić się 61-procentowym udziałem, natomiast Samsung uzyskał niemal trzykrotnie gorszy wynik.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę telefony, które kosztują powyżej 800 dolarów to Apple było bezkonkurencyjne, osiągając 79-procentowy udział.

Źródło: Counterpoint