Od dwóch lat, co roku, piszę list otwarty do Świętego Mikołaja. Bardzo prawdopodobne jest, że „Święty” czyta MyApple Magazyn, ponieważ kilka z wymienionych przeze mnie prezentów na łamach świątecznych wydań znalazło się pod moją choinką. Przypomnę, że przedstawione niżej propozycje to moja osobista lista prezentów. W tym roku postanowiłem umieścić na liście przedmioty z różnych przedziałów cenowych, po to by Mikołaj nie mógł odmówić mi przynajmniej jednego z wymienionych prezentów.

Gierki małżeńskie

Rynek współczesnych gier planszowych mocno zaskakuje. W ofercie znaleźć można wiele kategorii gier, od nieskomplikowanego „Chińczyka” do bardzo rozbudowanej „Agricoli” z elementami ekonomii i koniecznością logicznego i strategicznego myślenia, w której gracze rozbudowują siedemnastowieczne gospodarstwo rolne. Moją ulubioną kategorią są gry towarzyskie. Jedną z ciekawszych pozycji, w którą grałem, są „Gierki małżeńskie”. Gra przeznaczona jest dla par i polega na przesuwaniu pionków po planszy, ale żeby przejść na kolejne pole, należy zmierzyć się z zadaniem, które zweryfikuje, jak znają się oboje partnerzy. Wśród konkurencji znajdują się między innymi kalambury, testy na zgodność odpowiedzi i pytania otwarte. Wszystko to opatrzone jest dużą dawką humoru i rysunkami Andrzeja Mleczki. Gra umila spotkania towarzyskie i zapewnia wiele godzin dobrej zabawy. Wiem, ponieważ przetestowałem.

Gierki małżeńskie

Cena: około 100 zł

Plecak EDC Cordura

Wydaje się to dość trywialnym prezentem, ale plecak to bardzo praktyczna rzecz. Przyda się osobom, które często wyjeżdżają w krótkie podróże służbowe czy rekreacyjne, szczególnie z dziećmi. Plecak zakłada się na plecy, więc wolne pozostają ręce, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, gdy w podróży zajmować się trzeba wieloma innymi rzeczami. Wybór plecaka nie jest łatwy. Na rynku znajduje się bardzo wiele propozycji, ale większość z nich to niskiej jakości plecaki opatrzone markowymi metkami. Za te naprawdę „dobre” zapłacić trzeba nawet kilkaset złotych. Szukając niedrogiego plecaka, trafiłem na polską firmę HELIKON-TEX, która od 1999 roku produkuje odzież militarną i paramilitarną. EDC - Every-Day Carry to dwukomorowy plecak miejski o pojemności 21 litrów. Co ważne, plecak wykonany jest z tkaniny o nazwie marketingowej cordura, która charakteryzuje się niską wagą, wysoką odpornością na działanie warunków atmosferycznych i przetarcia.

Plecak EDC Cordura

Cena: około 200 zł

Multitool Leatherman Sidekick

Pozostańmy przy praktycznych prezentach. Nie jestem fanem militariów, ale od jakiegoś czasu przekonuję się, że wyroby przeznaczone dla tej grupy odbiorców są niezwykle praktyczne i nieźle wykonane. Multitool to w skrócie kombinerki wyposażone w dodatkowe narzędzia. Wbrew pozorom nie jest to prezent dla majsterkowiczów, ponieważ oni potrzebują porządnego zestawu narzędzi, aby móc się realizować. Multitool jest dla tych, którzy nie chcą mieć skrzynek pełnych narzędzi, ale zdarza się, że potrzebują śrubokrętu, kombinerek albo noża innego niż ten kuchenny. Multitool przydać się może w najmniej oczekiwanej sytuacji, np. kiedy wymienić trzeba baterie w dziecięcej zabawce, a zaślepka przykręcona jest na śrubkę. Leatherman to amerykański producent noży, scyzoryków i innych podobnych gadżetów, a Sidekick to jeden z najlepiej sprzedanych modeli multitooli w Stanach Zjednoczonych, wyposażony aż w 14 różnych narzędzi.

Multitool Leatherman Sidekick

Cena: około 200 zł

Słuchawki AirPods

Fanom Apple nie trzeba ich przedstawiać. Pozostali muszą wiedzieć, że są to bezprzewodowe słuchawki, charakteryzujące się niezwykle intuicyjną obsługą. Wyposażone są w procesor W1, który z pomocą różnych czujników potrafi rozpoznać, kiedy słuchawki włożone są do uszu i wtedy włączyć muzykę. To tylko jedna z wielu smartfunkcji tych słuchawek. Pełne naładowanie akumulatorów wystarcza na około 5 godzin ciągłego użytkowania. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie etui jako banku energii. Wystarczy je naładować, a następnie włożyć w nie słuchawki. Energii wystarcza na około cztery ładowania. Ważny jest fakt, że są to słuchawki bezprzewodowe. Pokuszę się o stwierdzenie, że każdy, kto raz skorzysta z bezprzewodowych słuchawek, nie będzie chciał korzystać z tych z kablem. Z tej grupy wyłączyć trzeba jednak audiofilów, ponieważ jakość dźwięku AirPodsów jest dobra, ale w porównaniu z profesjonalnym sprzętem audio wypadają one najwyżej średnio.

Słuchawki AirPods

Cena w Apple Store: 799 zł. W sklepach ze sprzętem elektronicznym do kupienia za nieco ponad 600 zł.

Aston Martin DB5 Jamesa Bonda z klocków LEGO

Prezent w ogóle nie praktyczny, ale wielu sprawiłby więcej radości niż wszystkie poprzednie razem wzięte. Klockami LEGO bawiłem się odkąd tylko pamiętam, a zaczęło się to z pewnością jeszcze wcześniej. Obecnie w ofercie LEGO dostępna jest seria Creator Expert przeznaczona dla „dorosłych”. Zestaw, który w ostatnim czasie bardzo mi się spodobał, to replika Astona Martina DB5 znanego z filmu „Goldfinger”. Składa się z 1295 elementów i wręcz poraża detalami. Posiada szczegółowo, jak na klocki LEGO, odwzorowany silnik, chowany w desce rozdzielczej komputer, schowek na telefon w drzwiach, obracane tablice rejestracyjne, katapultę w siedzeniu pasażera, kuloodporną osłonę tylnego okna, ostrza do przecinania opon chowane w kołach, wysuwane karabiny maszynowe oraz odlewane felgi z lakierowanego na srebrno drutu. Chyba nie trzeba nic więcej dodawać.

Aston Martin DB5 Jamesa Bonda z klocków LEGO

Cena: około 700 zł

Karta upominkowa do App Store i iTunes

To prezent, który na mojej liście pojawił się w ubiegłym roku, ale chyba żaden właściciel urządzeń Apple nim nie pogardzi. Istotne jest to, że ten prezent kupić można w aplikacji App Store zainstalowanej na przykład w iPhonie. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią świątecznej gorączki lub zapomnieli o prezencie, ponieważ można kupić go 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wystarczy otworzyć App Store i w zakładce Gry lub Aplikacje znaleźć u dołu ekranu link „Podaruj”, a następnie wpisać adres e-mail obdarowywanej osoby, wiadomość, którą otrzyma ona wraz z podarunkiem, kwotę oraz datę dostarczenia go do odbiorcy. Środki z karty wydać można w sklepach z aplikacjami, na książki w Apple Books oraz na muzykę i filmy w iTunes. To prezent praktyczny zarówno dla obdarowywanego, jak i obdarowującego.

Karta upominkowa do App Store i iTunes

Cena: do ustalenia przez kupującego

CC: joulupukinpaaposti@posti.fi

Artykuł ukazał się pierwotnie w MyApple Magazynie nr 4/2018

Pobierz MyApple Magazyn nr 32/2018