Produkcje wideo od lat nie są już domeną studiów filmowych czy telewizyjnych. Dzisiaj niemal każdy użytkownik komputera czy smartfona może stworzyć swoje własne wideo, film, nagranie ekranu. Często taka domowa produkcja wideo staje się dochodowym zajęciem. iPhone czy inny smartfon choć zwykle potrafi nagrywać wideo w bardzo dobrej jakości, to sam materiał należy zgrać na komputer i poddać edycji i obróbce. Warto zatem pomyśleć o dobrym oprogramowaniu do nagrywania, edycji filmów wideo. Godną polecenia jest nowa aplikacja dla Maca o nazwie VideoProc. To swego rodzaju kombajn do obróbki wideo w HD i 4K.

VideoProc pozwala na edycję wideo, zmiany rozmiaru filmów, ich transkodowanie czy konwersję. Dzięki tej aplikacji i znajdującemu się w niej narzędziu Recorder można także nagrywać to, co dzieje się na ekranie iPhone'a czy komputera Mac. W przypadku MacBooków, przy jednoczesnym nagrywaniu ekranu rejestrowany może być też obraz z kamery FaceTime, co z pewnością docenią wszelkiej maści gracze czy twórcy wideocastów, publikujący swoje produkcje w serwisie YouTube'a czy innych mu podobnych.

VideoProc

Przy obróbce i przetwarzaniu wideo VideoProc korzysta z pełnej akceleracji sprzętowej Level-3 zapewnianej przez układy graficzne takich producentów jak Intel, AMD czy NVIDIA. Dzięki temu proces przetwarzania i obróbki materiałów jest znacznie szybszy i nie obciąża procesora komputera. Aplikacja odczytuje w sumie 370 formatów (kodeków), a gotowe wideo pozwala wyeksportować w 420 różnych formatach. Zapewnia też konwersję wideo 4K UHD czy filmów w zwolnionym tempie.

VideoProc

VideoProc to wszechstronne narzędzie, które przyda się w każdej sytuacji, od transkodowania, konwersji czy zmiany rozmiaru filmów przesyłanych z iPhone'a, iPada, smartfona z Androidem, aparatu cyfrowego, kamerki sportowej czy drona. Zwłaszcza w przypadku iPhone'a czy nagrań z kamerek sportowych (przede wszystkim GoPro), które nie oferują łatwych funkcji edycyjnych (poza może przycięciem początku i końca) narzędzie to jest szczególnie przydatne, gdyż nie tylko pozwala edytować film, zmieniać jego orientację itp. ale i konwertuje go bez utraty jakości na wydajniejszy format HEVC.

VideoProc

VideoProc oferuje też wszystkie potrzebne narzędzia edycyjne. Wideo można obracać, stabilizować, przycinać, dzielić na mniejsze fragmenty. Te ostatnie można z kolei scalać. Aplikacja pozwala także na usuwanie szumu czy efektu rybiego oka z filmów nagranych kamerkami GoPro w trybie Wide lub SuperView. Wszystkie te narzędzia są łatwe w obsłudze nawet dla początkujących użytkowników. Ci zaawansowani mają dostęp do bardziej zaawansowanych ustawień (wybór kodeka wideo i audio, bitrate, liczba klatek na sekundę itp.).

VideoProc

VideoProc nada się świetnie także do pobierania filmów z sieci. Nie ważne, czy film dostępny jest na Facebooku, YouTubie, czy na innej stronie internetowej, aplikacja pobierze go w wybranej rozdzielczości, w tym 4K, jeśli tylko jest on w niej dostępny. Co więcej VideoProc pozwoli na zarchiwizowanie Waszych filmów DVD. Zripowanie jednej płyty bez straty jakości zajmuje tej aplikacji około 5 minut.

Aplikacja ma w sobie właściwie wszystkie narzędzia potrzebne do obórki i konwersji wideo. Nie trzeba więc inwestować w drogie alternatywy w postaci Final Cut Pro X czy Adobe Premiere. Zanim więc wydacie niepotrzebnie ogromną sumę pieniędzy zainteresujcie się VideoProc.

Wspomnieć wypada, że aplikacja dostępna jest zarówno w wersji dla macOS jak i Windows i jej darmową wersję można pobrać ze strony videoproc.com.

Na stronie producenta można także wygrać roczną licencję na produkt.