House of Marley to marka bezprzewodowych głośników i mobilnych słuchawek znana już czytelnikom MyApple. Jednym z najnowszych jest No Bounds XL, którego miałem okazję testować przez ostatnie tygodnie.

To co na zewnątrz

Znakiem rozpoznawczym głośników House of Marley są ekologiczne materiały, z których są wykonane. W przypadku No Bounds XL jest to drewno, korek, a także pochodzące z recyklingu aluminium, silikon i specjalna tkanina wykonana z bawełny, konopii i plastiku odzyskanego ze zużytych butelek. Wszystkie te materiały tworzą bardzo ładne połączenie. No Bounds XL wygląda równie stylowo jak inne produkty marki House Of Marley.

Głośnik posiada dość spore rozmiary i ciężar jak na urządzenie przenośne. Dzięki temu stoi stabilnie na blacie stołu, biurka czy komody. O tym, że jest to urządzenie przenośne przypomina skórzany uchwyt z wszywką w kolorach jamajskiej flagi (ojczyzny Boba Marleya). Z powodzeniem można zapakować go do mniejszego plecaka czy torby i zabrać np. na piknik, plażę czy basen. Woda nie powinna być mu straszna, głośnik jest bowiem wodoodporny i spełnia standard IP67. To oznacza także całkowitą odporność na pył.

No Bounds XL przypomina swoją formą sporą pryzmę ustawioną na jednym ze swoich boków. Front niemal w całości zajmuje wykonana ze wspomnianej tkaniny maskownica z logo House of Marley. Obudowa głośnika powleczona jest czarną, szaro nakrapianą gumą. Na górze, znalazły się trzy, prawie niewidoczne przyciski regulacji głośności i sterowania odtwarzaniem oraz otwór mikrofonu (No Bounds XL działa także jako zestaw głośnomówiący w połączeniu z telefonem). Z kolei na prawym boku, obok uchwytu, znajdują się przyciski włączania i parowania przez Bluetooth. Tył głośnika posiada korkową okładzinę. Znalazły się tam, ukryte pod gumową osłoną, gniazdo USB typu A (głośnik może służyć za baterię do ładowania innych urządzeń), micro USB służące do ładowania baterii oraz AUX (mini jack). Całość sprawia bardzo dobre wrażenie, zarówno pod względem estetycznym jak i solidności wykonania.

Bateria

Jak przystało na porządny przenośny głośnik jego bateria pozwala na długi czas pracy, bo aż do 16 godzin na jednym ładowaniu. Wystarczy to w zupełności na kilkudniowy wypad w teren. W moim przypadku, bateria wystarczyła na pięć dni słuchania muzyki średnio po trzy godziny dziennie. Jak już wspomniałem, głośnik może służyć także do ładowania innych urządzeń, np. smartfona, będącego źródłem dźwięku. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w terenie, nie trzeba się martwić o dodatkową baterię zasilającą któreś z urządzeń. Oczywiście w tym wypadku czas pracy głośnika na jednym ładowaniu jest wyraźnie krótszy.

Brzmienie

Pod maskownicą ukryte są dwa 2,5-calowe głośniki o mocy 10W oraz dwa 10-watowe gwizdki wysokotonowe o przekroju 0,75 cala. Z tyłu głośnika pod wyłożoną korkiem obudową znalazł się pasywny radiator basowy, którego membrana poruszana jest nie za pomocą cewki, ale ciśnienia akustycznego powstającego w samym głośniku.

Jak na przenośny głośnik, który możemy zabrać w teren, No Bounds XL zapewnia mocny dźwięk z solidnymi mięsistymi basami. Równie dobrze brzmią także średnie i wyższe częstotliwości. Co ważne, dźwięk wydobywający się z tego głośnika pozbawiony jest zniekształceń, i to nawet przy rozkręceniu go „na maksa”. Jak zwykle słuchałem na nim różnych gatunków muzyki, od folku i smooth jazzu, przez muzykę elektroniczną po rocka i metal. W każdym przypadku jakość dźwięku była pozwalała cieszyć się muzyką. Oczywiście, kiedy wybieramy się na wycieczkę, basen, plażę lub piknik, muzyka stanowi tylko tło innych aktywności lub po prostu leniwego wpatrywania się w chmury. Ważne jednak, by to muzyczne tło było przyjemne, a nie irytowało niskiej jakości dźwiękiem. Pod tym względem No Bounds XL sprawdza się znakomicie. Można też połączyć dwa głośniki w stereofoniczną parę, co zdecydowanie zwiększy jeszcze przyjemność ze słuchania muzyki.

Podsumowanie

House of Marley No Bounds XL to świetna propozycja dla osób, które poszukują niedrogiego i solidnego głośnika przenośnego na biurko i w teren, który zapewni przy tym dobre brzmienie, a jednocześnie spełni rolę dodatkowego źródła energii dla smartfona. Bez wątpienia stosunek jakości wykonania i brzmienia do ceny jest tutaj bardzo atrakcyjny.

Głośnik House of Marley No Bounds XL dostępny jest w sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design w cenie 499 zł.

Urządzenie dostępne jest też w kolorze szarym.

Grafiki: House Of Marley