Zakup etui do smartfona nie jest obecnie łatwą sprawą. Główną przyczyną jest fakt, że rynek tych akcesoriów jest ogromny. Najtańsze kupić można za kilka złotych, a najdroższe za kilkaset. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju limitowane obudowy, wykonane na przykład ze złota czy wysadzane kryształami Svarowskiego, których ceny sięgają co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupu etui do smartfona?

Stanąłem ostatnio przed wyborem etui do iPhone'a XR. Na początku, liczba dostępnych tego typu akcesoriów przyprawiła mnie o zawrót głowy, ale na szczęście przez ostatnich kilka lat wypracowałem swoje kryteria wyboru. Ostatecznie zdecydowałem się na etui Vitros marki Moshi w kolorze Crystal Clear, czyli przezroczystą obudowę, która pozwala cieszyć się designem iPhone'a.

Wygląd to jedno z kryteriów wyboru. O gustach się nie dyskutuje, ale obudowa musi się podobać. Osobiście nie lubię kolorowych etui, za którymi schowany jest smartfon. Najnowsze modele tych urządzeń są na tyle ładne, że według mnie nie trzeba ich chować. W Vitrosie zastosowana została technologia MicroGrid, która według producenta zapewnia wysoki stopień przejrzystości. Rzeczywiście na tylnej części nie widać odcisków palców, ale kolor obudowy iPhone'a jest w tym etui nieco przytłumiony.

Drugim, chyba najważniejszym kryterium jest funkcja ochronna. Etui Vitros posiada certyfikat militarny MIL-STD-810G i według producenta ochroni ono smartfona przed upadkiem z wysokości 4 stóp (1,22 metra). Krótko mówiąc, certyfikat oznacza to, że obudowa pozytywnie przeszła serię testów, zgodnych z wymaganiami tego militarnego standardu. Mam nadzieję, że nigdy nie będę tego testować, ale na wszelki wypadek lepiej wybrać etui, które ma takie oznaczenie. Ważne też by ramka obudowy wystawała ponad ekran telefonu, co uchroni go przed porysowaniami. Osobiście nie lubię cienkich etui typu slim. Grubsze ścianki sprawiają, że telefon staje się większy, ale zapewniają lepszą amortyzację podczas ewentualnego upadku. Decydując się na „grubsze etui” warto zwrócić uwagę na wygodę obsługi przycisków. Według mnie lepsze są te, w których przyciski są zabudowane. Obudowy z grubszymi ramkami wyposażone w otwory na przyciski nie są wygodne w użytkowaniu. Warto też zwrócić uwagę czy etui nie jest śliskie. Uchroni to telefon przed ewentualnym wysunięciem się z kieszeni czy z ręki.

Co ciekawe, według producenta, Vitros kompatybilne jest z bezprzewodowym ładowaniem w standardzie Qi. To prawda, ale tą cechę posiada także etui, które jakiś czas temu kupiłem za 80 centów amerykańskich, więc na to nie zwracałbym większej uwagi.

Przezroczyste etui Moshi Vitros do iPhone'a XR kupić można w sklepie MyApple.