Apple zaprezentowało właśnie nowe modele iPadów Pro. Tak, jak można było się spodziewać urządzenia pozbawione są przycisku Home oraz klasycznych, znanych od lat ramek. Wyposażone zostały za to w skaner twarzy FaceID umieszczony w górnej części ramki.

Wygląd nowych iPadów Pro odpowiada temu, co można było m.in. zobaczyć na ikonie, którą odkryto wczoraj w iOS 12.1. Nowe iPady Pro posiadają cienkie ramki o jednakowej grubości z każdej ze stron. Nie posiadają więc wcięcia - The Notch - znanego z iPhone'ów X, XS, XS Max i XR. Skanowanie twarzy w nowych iPadach działa zarówno przy ustawieniu ich pionowo jak i poziomo. Nowe iPady Pro wyposażone są w taki sam typ ekranu LCD jak iPhone XR, czyli Liquid Retina.

Nowe iPady Pro wyposażone są w 8-rdzeniowe procesory A12X Bionic, stworzone w technologii 7 nm (ponad 10 miliardów tranzystorów). W testach single-core są one o 35 procent, a w testach multicore aż o 90 procent szybsze od poprzednich modeli. Z kolei zdaniem Apple układ graficzny w nowych iPadach Pro jest o tysiąc razy szybszy od poprzednich modeli. Apple porównało jego wydajność do XBOX One S.

Brak przycisku Home oznacza zmiany w wyglądzie iOS 12, takie jak w przypadku wspomnianych wyżej modeli iPhone'ów. Warto jednak wspomnieć, że obecnie iOS 12 wspiera wszystkie gesty stworzone dla nowych iPadów nawet na obecnych modelach.

Sprawdziły się też doniesienia o tym, że nowe iPady Pro wyposażone bedą w gniazdo USB-C. Faktycznie, w urządzeniach tych zastąpiono gniazdo Lightning tym nowym portem. Pozwoli on m.in. na przesyłanie na zewnętrzne monitory obrazu w rozdzielczości 5K. Co ciekawe, nowe iPady Pro mogą także służyć za ładowarkę do innych urządzeń. Można będzie podłączyć do nich iPhone'y celem naładowania.

Nowe iPady Pro dostępne są w dwóch wariantach, z ekranem o przekątnej liczącej 12,9 i 11 cali. Urządzenia są o 25 procent mniejsze i cieńsze (o milimetr) od starszych modeli iPadów Pro.

Tak jak przewidywano Apple pokazało dzisiaj także nową wersję swojego stylusa Apple Pencil. Nowy rysik wystarczy przyłożyć do iPada Pro by naładować go indukcyjnie. Nowy Pencil utrzymywany jest przy iPadzie Pro za pomocą wbudowanego magnesu. Sprawdziły się też informacje o obsłudze przez nowy rysik gestów.

Ceny nowych iPadów zaczynają się od 3799 zł w przypadku modelu 11-calowego i 4799 zł w przypadku modelu z ekranem o przekątnej 12,9 cala. Urządzenia będą dostępne w przyszłym tygodniu.