Niezależnie od tego czy zmieniamy iPhone'a lub iPada co roku czy co dwa lub trzy lata czy co roku aktualizujemy iOS do nowej wersji, zawsze z procesem tym związana jest niepewność, czy wszystko pójdzie dobrze i czy nasze dane, a przede wszystkim zdjęcia, filmy czy muzyka trafią bezpiecznie na nowe urządzenie lub będą tam gdzie być powinny. Nie każdy przekonany jest do trzymania kopii zapasowych w chmurze iCloud, co przy obecnych pojemnościach urządzeń wiąże się z dodatkowym wydatkiem w każdym miesiącu, dlatego wciąż niezastąpionym jest komputer, na który możemy zgrać nasze dane w postaci kopii zapasowej. Można oczywiście skorzystać z aplikacji iTunes, na którą jednak od lat narzekają użytkownicy komputerów Mac i którą trzeba specjalnie w tym celu instalować na komputerach PC z Windows, lepiej jednak skorzystać ze sprawdzonego narzędzia do tworzenia kopii zapasowych naszych plików czyli MacX MediaTrans.

Czytelnicy MyApple mogą do końca października zdobyć licencję na MacX MediaTrans dla Maca za darmo, co czyni ten program jeszcze bardziej atrakcyjnym względem opasłego iTunes.

MacX MediaTrans od lat pokazuje swoją przewagę nad ociężałym i nazbyt rozbudowanym iTunes. Aplikacja cechuje się najszybszym (przesłanie stu zdjęć w rozdzielczości 4K zajmuje osiem sekund) i najbardziej stabilnym transferem danych oraz łatwością obsługi. Dzięki niej bez problemów prześlecie do i z iPhone'a czy iPada zdjęcia, filmy, muzykę (także tą w formatach nie wspieranych przez iTunes) i inne pliki (np. dokumenty Word, arkusze Excel, dokumenty PDF, ebooki, aplikacje itp.) . Co więcej, wcale nie musicie przesyłać na Waszego Maca wszystkich plików na raz. MacX MediaTrans pozwala bowiem wybrać te, które chcecie zapisać na komputerze.

Zalet MacX MediaTrans jest znacznie więcej. Aplikacja pozwala bowiem na kompresowanie (nawet do 50%) i konwersję dużych plików wideo w 4K czy HD przy przesyłaniu ich z komputera Mac do iPhone'a. Aplikacja skonwertuje pliki wideo m.in. z MKV, FLV, AVI czy WMV do wspieranego przez iOS formatu MP4. Aplikacja pozwala także na przeglądanie i edycję filmów 4K i HD przesyłanych przez komputer na iPhone'a lub iPada ze sportowych kamer, np. GoPro. Program skonwertuje także zdjęcia przesyłane z iPhone'a z formatu HEIC do JPG, dzięki czemu łatwiej będzie można obrabiać je w różnych programach graficznych.

Za jej pomocą można także dodawać, kasować lub edytować muzyczne listy odtwarzania bezpośrednio na iPhonie. Dzięki MacX MediaTrans można też korzystać z iPhone'a jak z zewnętrznego dysku twardego dodatkowo z możliwością szyfrowania plików na tym urządzeniu lub komputerze. Wisienką na torcie jest możliwość tworzenia bezpośrednio w MacX MediaTrans dzwonków dla naszego iPhone'a. Dzięki niepowtarzalnym dzwonkom stworzonym w tym programie będziecie zawsze wiedzieli, że to dzwoni Wasz iPhone.

Proces tworzenia backupu jest prosty. Wystarczy podłączyć iPhone'a do komputera Mac, uruchomić MacX MediaTrans (program możecie pobrać tutaj) i wybrać jedną z akcji (np. transfer zdjęć, zarządzanie zbiorami muzycznymi, przesyłanie filmów, książek, dzwonków i notatek głosowych czy wykorzystanie iPhone'a jako zewnętrznego dysku). W każdym z tych przypadków proces ogranicza się do wybrania plików, które chcemy przesłać w jedną lub drugą stronę i kliknięcia w przycisk rozpoczynający przesyłanie (synchronizację).

Ogromną zaletą MacX MediaTrans jest jego niewielki rozmiar w porównaniu z rozbudowanym kolosem, jakim jest iTunes. Od lat mówi się o tym, że Apple powinno podzielić ten program na mniejsze, ale jak widać bez rezultatu. Na szczęście jest alternatywa dla iTunes w postaci MacX MediaTrans.

MacX MediaTrans dla Maca z darmową licencją dla czytelników MyApple.

Wersja MacX MediaTrans dla Windows także dostępna jest obecnie za darmo.