Wraz z coraz większą ilością iPhonów XS w rękach użytkowników, pojawiają się pierwsze informacje o problemach trapiących nowe produkty. Lewis Hilsenteger, YouTuber prowadzący kanał Unbox Therapy, pokazał test kilku iPhonów XS i XS Max udowadniający, że część egzemplarzy ma problemy z ładowaniem przez port Lightning jeśli ekran jest wygaszony. Ilość komentarzy potwierdzających tę przypadłość pod artykułami dotyczącymi problemu, na forach czy na stronie Apple Support Communities potwierdza, że problem dotyka spory procent urządzeń.

U większość użytkowników raportujących tę sprawę ładowanie startuje po włączeniu ekranu, choć jest też grupa u której ładowanie wymaga wybudzenia telefonu oraz wypięcia i wpięcia kabla Lightning. Na chwilę obecną nie wiadomo czy jest to błąd sprzętowy czy programowy. Poszlaką za tą drugą opcją jest fakt, że trafiają się pojedyncze raporty z tą przypadłością dotyczące starszych modeli iPhone’ów i iPadów. Daje to nadzieję, że jest to „tylko” bug jakiegoś elementu w iOS 12.

Sami użytkownicy podejrzewają, że problemy może powodować funkcja USB Restricted Mode, która w iOS 12 jest domyślnie włączona. Niestety, szybko okazało się że jej wyłączenie nie rozwiązuje sprawy. Co gorsza, według samego Apple ta funkcja nie ma żadnego wpływu na ładowanie, blokada dotyczy tylko przesyłu danych.

Poniżej możecie obejrzeć test z Unbox Therapy:

Trzeba przyznać że ilość urządzeń dotkniętych tym problemem jest zatrważająca. Oczywiście cała sprawa może zakończyć się szybko i bezboleśnie wypuszczeniem łatki dla iOS, ale powszechność występowania tego błędu po raz kolejny wystawia fatalną ocenę applowskiemu działowi kontroli jakości. Samo Apple na chwilę obecną nie skomentowało sprawy.

Źródła: Mac Rumors, Unbox Therapy