Wprowadzony w macOS Mojave ciemny tryb kolorystyczny, choć jeszcze moim zdaniem do końca niedopracowany i nie wspierany przez wszystkie programy, to jednak znacznie poprawia komfort pracy po zmroku. Apple zapomniało jednak o ważnej opcji, jaką jest możliwość jego automatycznej aktywacji. Ten brak uzupełnił Benjamin Kramser swoim niewielkim programem o nazwie NightOwl.

Aby przełączyć tryb kolorystyczny interfejsu w macOS Mojave użytkownik musi wejść w ustawienia, wybrać kartę ustawień ogólnych i dopiero tutaj kliknąć w ten, który chce aktywować. NIe jest to może specjalnie skomplikowane, ale mimo wszystko nie jest to rozwiązane w sposób przyjazny użytkownikowi. Co gorsza, rozpoczynając pracę przed zmrokiem i będąc na niej bardzo skupionym można po prostu zapomnieć o aktywacji ciemnego trybu, co skutkować może większym zmęczeniem nie tylko oczu. NightOwl jest na to rozwiązaniem.

Program zagnieżdża się w górnym pasku i pozwala nie tylko na szybki dostęp do wybranego trybu, ale także na jego automatyczne przełączanie. Użytkownik może ustawić godziny, w których nastąpi zmiana kolorów interfejsu, albo wybrać automatyczne przełączanie trybu o wchodzie i zachodzie słońca. W tym ostatnim przypadku aplikacja prosi o udostępnienie jej informacji o położeniu komputera, tak by mogła codziennie ustalić godzinę wchodu i zachodu słońca.

Program dostępny jest do pobrania za darmo ze strony nightowl.kramser.xyz.