Grupa Thread jest organizacją zajmującą się tworzeniem środowiska sieciowego typu mesh dla urządzeń inteligentnego domu. Wśród wspierających grupę są takie firmy jak: Arm, Nest, Osram, Siemens, Schneider, Qualcomm, Amazon czy Google i wiele innych. Apple dołączył do grupy jako Sponsor, co dało mu automatycznie miejsce w Radzie dyrektorów. Może to (ale nie musi) oznaczać nowy rozdział w historii HomeKita.

Big d7b9ebfb 8957 4986 b803 90256fdfd95a

Technologia Thread to standard komunikacji sieciowej, w którym urządzenia przekazują wiadomości „w głąb” sieci poprzez sąsiadujące jednostki (przejmujące rolę routerów). Całość tworzy siatkę wzajemnie łączących się punktów, oplatającą cały dom. Wyjęcie jednego urządzenia nie powinno zakłócić pracy sieci, „splątana” reszta łatwo znajdzie pomiędzy sobą inną drogę.

Jedynym czułym miejscem są routery graniczne (border routers), jak nazwano je w dokumentacji, które odpowiadają za komunikację sieci z chmurą oraz urządzeniami sterującym tj. jak smartfon czy tablet. Jeśli taki router będzie tylko jeden, jego wyłączenie przerwie komunikację, jeśli będzie ich więcej, kolejne automatycznie przejmą rolę tego wyłączonego.

Całość ma być nowoczesna, bezpieczna i prosta w użyciu. Sieć może składać się z ponad 250 elementów, połączenia są szyfrowane przy pomocy AES, stosowane są wysokiej jakości metody uwierzytelniania, wreszcie urządzenia mają być wybitnie energooszczędne. Wszystko bazuje na IPv6 w odmianie przeznaczonej do współpracy z urządzeniami IoT czyli 6LoWPAN.

Na chwilę obecną nie ma wiele urządzeń pracujących w tym standardzie, ale ich liczba zaczyna rosnąć. Aktualny HomeKit pracuje w oparciu o Bluetooth i WiFi, aby współpracować z urządzeniami zgodnymi z Thread, prawdopodobnie będzie potrzebna ich nowa generacja urządzeń. O ile Apple wogóle zdecyduje się uczynić ten protokół nowym standardem dla HomeKita.

Warto dodać, że obecnie na rynku istnieje kilka podobnych rozwiązań i nie wiadomo które z nich zwycięży. Na podobnej zasadzie działają np. Z-Wave, ZigBee czy Bluetooth Mesh.

Źródła: What is Thread, AppleInsider, 9to5Mac