Na początku lat dziewięćdziesiątych firma Apple wprowadziła do swojej oferty palmtopy z serii Newton. Mimo iż były one w sprzedaży stosunkowo krótko i nigdy nie osiągnęły takiego sukcesu jak np. iPod czy iPhone, to jednak nadal mają swoje oddane grono fanów. Jednym z nich jest Noah Leon, który postanowił nakręcić pełnometrażowy film dokumentalny poświęcony tym urządzeniom.

Pierwszy komputer z serii Newton, noszący nazwę MessagePad, trafił do sprzedaży w sierpniu 1993 roku. Kosztował on 700 USD, działał pod kontrolą systemu operacyjnego Newton OS a jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech była funkcja rozpoznawania pisma odręcznego. Na przestrzeni kolejnych lat doczekał się on kilku różnych wersji, w tym wyposażonego w klawiaturę Newton eMate, który bardziej przypominał laptop z ekranem dotykowym niż palmtop. Seria Newton zniknęła z oferty Apple w roku 1998, niedługo po powrocie Steve'a Jobsa na stanowisko prezesa.

Film „Love Notes to Newton" opowiada o historii palmtopów z serii Newton, poczynając od etapu projektowania, przez ich krótki okres dostępności na rynku aż po spuściznę, jaką po sobie zostawiły. Zobaczymy w nim ponad 40 wywiadów, wśród których znajdziemy zarówno rozmowy z ówczesnymi pracownikami firmy Apple (w tym z Johnem Sculleyem, który był wtedy jej prezesem) jak i fanami tych urządzeń, korzystającymi z nich do dziś. Społeczność użytkowników odegrała zresztą sporą rolę w tworzeniu wspomnianego filmu. Historia „Love Notes to Newton" zaczęła się bowiem od postu w grupie dyskusyjnej Newtontalk, w którym reżyser Noah Leon pytał pozostałych użytkowników o filmy opowiadające o palmtopach firmy Apple, zdradzając przy tym, że sam chciałby nakręcić taki dokument. Produkcja filmu została zaś sfinansowana za pośrednictwem kampanii w serwisie Indiegogo.

Leon planował pierwotnie, by premiera filmu odbyła się 27 lutego 2018 roku, dokładnie dwadzieścia lat po wycofaniu ze sprzedaży ostatniego modelu z serii Newton, jednak nie udało mu się osiągnąć tego celu. Ostatecznie jego premiera odbyła się 22 lipca podczas tegorocznej edycji konferencji Macstock. Cyfrowa wersja filmu jest dostępna do nabycia i wypożyczenia w serwisie Vimeo.

Źródło: AppleInsider