Coraz rzadziej zdarza mi się trafiać na aplikacje, które są darmowe, bo ich twórcy chcą po prostu, by dobrze służyły ludziom. Częściej darmowe aplikacje kryją w sobie mikropłatności, które odblokowują wszystkie funkcje. AudioKit Synth One zalicza się do tych pierwszych. To darmowy i rozbudowany syntezator dla iPada stworzony przez grupę zapaleńców i udostępniony w całości za darmo.

Jest to w pełni profesjonalne narzędzie, nad którym pracowali zawodowi muzycy, inżynierowie dźwięku i programiści, a których celem było udostępnienie wszystkim programu, który pomoże im w tworzeniu muzyki. Mogą z niego korzystać zarówno profesjonaliści (program współpracuje z zewnętrznymi klawiaturami midi), jak i amatorzy. W sumie, w jego stworzenie zaangażowanych było około stu osób.

Aplikacja oferuje syntezator analogowy FM wyposażony w ponad 300 presetów, oscylatory, sekwensery, filtry, efekty pogłosowe i wspomniane już wsparcie dla klawiatur midi oraz programów łączących różne aplikacje muzyczne, czyli Audiobus 3 i Inter-app. Wkrótce ma pojawić się wsparcie dla Ableton Link, Roli Seaboard oraz pluginów AUv3.

Poza możliwościami samego programu równie imponująca jest historia jego stworzenia i cel jaki przyświecał jego twórcom. Wbrew bowiem twierdzeniom niektórych, że skoro ktoś ma iPada, to stać go na oprogramowanie, istnieje bardzo liczna grupa osób, zwłaszcza wśród młodzieży, których nie stać na oprogramowanie, a iPada otrzymały w szkole lub od różnych organizacji pomocowych, które rozdają je jako narzędzia edukacyjne. Wszystkie podobne aplikacje dla iPada, to wydatek rzędu kilkudziesięciu dolarów, choc nawet i 99 centów jest dla niektórych barierą nie do pokonania (nie mają konta ani karty płatniczej). Sam program początkowo powstał jako narzędzie pomagające w nauce programowania w Swift, szybko jednak do pomysłodawcy dołączyli inni programiści, muzycy, inżynierowie dźwięku, którzy zarazili się ideą stworzenia profesjonalnego darmowego programu dla wszystkich, chcących eksperymentować z muzyką lub wykorzystywać go w pracy nad swoimi utworami. Program powstał w Swift, później został przepisany do C++, a po premierze iOS 11 znowu trzeba było przepisać go w Swifcie. Co ważne, program jest nie tylko darmowy, ale i open source. Już niebawem jego pełen kod źródłowy zostanie udostępniony wszystkim, którzy chcą tworzyć własne syntezatory.

AudioKit Synth One Synthesizer dla iPada w App Store za darmo.