W mBanku ruszyła dzisiaj długo oczekiwana przez użytkowników iPhone'ów i innych urządzeń Apple usługa Apple Pay. Będąc klientem tego właśnie banku czekałem na moment, w którym będę mógł dodać karty do aplikacji Wallet i zapłacić moim iPhone'em czy zegarkiem Apple Watch.

Możliwość dodawania kart mBanku pojawiła się dzisiaj około godziny 5:00 rano. Użytkownicy mogą dodać do Apple Pay zarówno karty prywatne, firmowe, debetowe i kredytowe (nie dotyczy firm i korporacji obsługiwanych w ramach bankowości korporacyjnej mBanku).

W aplikacji Wallet wystarczy stuknąć w ikonę "+", zeskanować kartę za pomocą wbudowanego w iPhone'a aparatu, podać kod CCV znajdujący się z jej drugiej strony i uwierzytelnić ją za pomocą otrzymanego SMS-em kodu. To standardowy sposób dodawania kart do Apple Pay aplikacji Wallet.

Apple Pay mBank

Bez problemu dodałem swoje karty debetowe Visa, zarówno prywatną (z delfinem), jak i firmową (Business Card) i dokonałem pierwszych zakupów zarówno za pomocą iPhone'a, jak i zegarka Apple Watch. Wystarczy przycisnąć dwa razy przycisk Home przy zablokowanym iPhonie, odblokować go (np. za pomocą czytnika Touch ID lub skanera twarzy Face ID) i przyłożyć go do terminala płatności zbliżeniowych.

Apple Pay mBank

W przypadku odblokowanego zegarka Apple Watch proces jest jeszcze prostszy. Trzeba dwukrotnie przycisnąć boczny przycisk, wybrać kartę i przyłożyć zegarek do terminala płatności zbliżeniowych. Płacenie w ten sposób jest szybkie i wygodne. Nie musimy szukać portfela, a w przypadku zegarka Apple Watch, wyciągać iPhone'a z kieszeni. Co ważne, nie musimy potwierdzać płatności powyżej 50 zł za pomocą kodu PIN wpisywanym na terminalu płatności zbliżeniowych.

Apple Pay mBank

Kiedy mowa o Apple Pay pojawiają się oczywiście pytania o bezpieczeństwo i prywatność tego typu rozwiązania. W usłudze tej numer karty debetowej lub kredytowej nie jest zapisywany ani w pamięci urządzenia, ani na serwerach Apple. Całość opiera się na specjalnym zaszyfrowanym numerze konta urządzenia przechowywanym z wykorzystaniem tzw. bezpiecznego elementu i jednorazowych, generowanych dynamicznie kodach bezpieczeństwa.

Apple Pay mBank

mBank walczy o klientów z iOS

Muszę przyznać, że mBank bardzo dobrze przygotował się na start tej usługi i nie chodzi mi tylko o sam proces dodawania kart. mBank przygotował bowiem specjalną promocję dostępną dla dotychczasowych i nowych klientów. Za zrobienie dwóch pierwszych transakcji Apple Pay, mBank zwróci na konto 20zł. Wystarczy zapisać się do promocji na stronie produktowej w serwisie mBank.pl. Wymagane jest też posiadanie aplikacji mobilnej mBanku.

Już niebawem założenie konta osobistego w mBanku będzie możliwe wprost z aplikacji mobilnej dla iOS. Dzięki specjalnemu połączeniu wideo z konsultantem i maksymalnie uproszczonym formalnościom cały proces zajmie nie więcej niż kilkanaście minut. Jeśli Wasz bank nie oferuje jeszcze usługi Apple Pay to warto pomyśleć o przesiadce.

mBank popularny wśród użytkowników urządzeń Apple

Aktywność mBanku wokół usługi Apple Pay nie powinna dziwić. Jest to bank szczególnie popularny wśród użytkowników urządzeń mobilnych, w szczególności tych z logo Apple. Ponad 25% klientów korzystających z aplikacji mobilnej mBanku stanowią właśnie użytkownicy urządzeń Apple. To zdecydowanie więcej niż średnia wszystkich użytkowników urządzeń Apple w populacji posiadaczy smartfonów, która według różnych szacunków wynosi 14%. Co więcej, użytkownicy urządzeń z systemem iOS zdaniem mBanku chętniej korzystają z aplikacji mobilnej, dwa razy częściej płacą online i wydają przy tym o połowę więcej niż posiadacze telefonów z innym systemem.