W końcu nadszedł ten wyczekiwany przez wielu moment i po prawie 4 latach od debiutu Apple Pay w USA usługa zostaje wprowadzona do Polski. Nie będę ukrywał, że ja sam czekałem na tę chwilę bardziej, niż na wciąż nieobecną w naszym kraju polską Siri.

W tym wpisie opiszę krok po kroku, co należy zrobić aby skorzystać z usługi Apple Pay.

Bank

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy nasz bank obsługuje Apple Pay. Ja jestem klientem między innymi mBanku więc znalazłem się wśród szczęśliwców, którzy od dziś mogą cieszyć się wygodą, jaką dają płatności Apple.

Musisz mieć również wyrobioną kartę płatniczą.

Tutaj znajdziesz pełną listę banków które oferują swoim klientom Apple Pay.

Sprzęt

Aby móc korzystać z Apple Pay musisz posiadać telefon, który obsługuje technologię płatności zbliżeniowych.

Sprawdź na jakich urządzeniach można skorzystać z Apple Pay

Konfiguracja

Jeżeli jesteś klientem banku obsługującego Apple Pay oraz Twój telefon jest kompatybilny, to możesz przystąpić do dodania karty płatniczej do aplikacji Wallet.

Apple Pay w Polsce

Wszystko co musisz zrobić to:

  • otworzyć aplikację Wallet

  • dotknąć plusika w prawym górnym rogu

  • zeskanować swoją kartę płatniczą i podać kod CVV (jeżeli karta jest nieczytelna to możesz podać jej numer oraz ważność ręcznie)

Apple Pay w Polsce

Po chwili otrzymasz do przeczytania regulamin usługi w Twoim banku i zostaniesz poproszony o weryfikację karty kodem, który otrzymasz na swój numer telefonu SMS'em.

To tyle - karta została aktywowana.

Apple Watch

Osoby posiadające zegarek Apple Watch zostaną poproszone o dodanie karty również do tego urządzenia - należy pamiętać, że karty płatnicze ze względów bezpieczeństwa nie synchronizują się przez iCloud więc jeśli posiadamy na przykład dwa iPhone'y, to będziemy musieli dodać kartę osobno na każdym z nich (chyba, że z Apple Pay będziemy chcieli korzystać tylko na jednym telefonie, to nie będzie to oczywiście konieczne).

Apple Pay w Polsce

Cały proces dodawania karty do zegarka Apple Watch jest analogiczny.

Dużą zaletą jest to, że aby dokonywać płatności za pomocą zegarka nie musimy posiadać ze sobą nawet telefonu. Cały proces nie wymaga dostępu do internetu.

Płatności

Płacenie za pomocą Apple Pay jest dziecinnie proste a zarazem bezpieczne (nie ma potrzeby podawania PIN - chociaż niektóre terminale mogą o niego prosić - wtedy wystarczy podać dowolny ciąg czterech cyfr) ponieważ płatność zostanie zrealizowana tylko po odblokowaniu naszego urządzenia kodem PIN, poprzez Touch ID lub Face ID. Płatność zegarkiem jest możliwa wtedy, gdy zegarek jest odblokowany (zegarek automatycznie się blokuje gdy zdejmiemy go z ręki).

Aby dokonać płatności telefonem należy:

  • dwukrotnie nacisnąć przycisk boczny POWER (w telefonie iPhone X)

  • dwukrotnie nacisnąć przycisk HOME (w telefonach które go posiadają)

  • dwukrotnie nacisnąć przycisk boczny (w zegarku Apple Watch)

A następnie zbliżyć urządzenie do terminala płatniczego.

Jeżeli mamy dodane do portfela więcej kart, to będziemy mogli wybrać z której karty chcemy skorzystać.

Udanych zakupów.