Od początku 2018 roku każdy przedsiębiorca będący płatnikiem VAT jest zobowiązany do przesyłania Ministerstwu Finansów plików JPK VAT. Wraz z nadejściem 1 lipca 2018 roku nałożony zostanie na nich kolejny obowiązek, mianowicie podatnicy prowadzący księgowość w formie elektronicznej będą zobowiązani do przesyłania wszystkich plików JPK na wezwanie organów podatkowych. Do tej pory obowiązkiem tym objęte były tylko duże przedsiębiorstwa. Jakie niesie to ze sobą konsekwencje i czy generuje dodatkową pracę bądź koszty objętym obowiązkiem?

Jednolity Plik Kontrolny to zbiór odpowiednich danych zaprezentowanych w określonym układzie w formie elektronicznej, przygotowany w formacie schemat xml. Obok JPK VAT na żądanie przedsiębiorcy będą przedstawiać JPKKR – księgi rachunkowe, JKPWB – wyciąg bankowy, JPKMAG – magazyn, JPKFA – faktury VAT, JPKPKPIR – podatkowa księga przychodów i rozchodów, JPKEWP – ewidencja przychodów. Obowiązek składania JPK nie wiąże się z koniecznością gromadzenia jakichś dodatkowych informacji, ale wymusza znalezienie rozwiązania umożliwiającego łatwe i szybkie wygenerowanie tego pliku i przesłanie go do ministerstwa.

Można skorzystać z bezpłatnych aplikacji oferowanych przez ministerstwo, ale mają one pewne wady. Po pierwsze musimy zainstalować na swoim komputerze zarówno e-mikrofirmę , jak i aplikację Klient JPK 2.0. Pierwsze narzędzie umożliwi nam m.in. wygenerowanie pliku JPK_VAT, drugie natomiast pozwoli ten plik skonwertować do odpowiedniego formatu oraz wysłać do Ministerstwa Finansów. Drugim minusem ww. aplikacji jest ich przeznaczenie. Produkty te dedykowane są oprogramowaniu Windows lub Windows i Linux – w przypadku Klient JPK 2.0.

Użytkownicy oprogramowania macOS mogą skorzystać z bezpłatnej e-bramki JPK_VAT. Niestety, nie jest to idealne rozwiązanie. Wprawdzie wykorzystanie przeglądarki internetowej nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami systemowymi, aczkolwiek bramka umożliwia podpisanie pliku poprzez podanie następujących danych: imienia, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL lub NIP, e-maila oraz kwoty przychodu lub dochodu za rok 2016. Bramka nie obsługuje podpisu poprzez Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.

Oferowane przez BinSoft oprogramowania z serii MP oraz ABC mają tę przewagę nad konkurencją, że skierowane są nie tylko do fanów Windowsa, lecz także do wielbicieli Maca. Co więcej, pozwalają zarówno na wygenerowanie pliku JPK_VAT, jak i na szybkie wysłanie go do ministerstwa bezpośrednio z programu. Aplikacja pozwala także na testowe wysłanie pliku, jeśli użytkownik zechce sprawdzić wysyłkę. Wystarczy wybrać odpowiedni przycisk. Należy pamiętać o tym, że pliki JPK wysyłane do ministerstwa muszą być podpisane. Można to zrobić na jeden z dwóch sposób – z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego (E-PODPIS) bądź z wykorzystaniem Profilu Zaufanego (E- PUAP).

Oprogramowanie oferowane przez BinSoft obsługuje obie te metody. Co więcej, pozwala na odpowiednie zaszyfrowanie dokumentu. Wykorzystując produkty BinSoft możemy także wysłać korektę JPKVAT i w każdej chwili wygenerować plik za wybrany przez nas okres. Pliki możemy nie tylko tworzyć i modyfikować, lecz także importować te, przygotowane w innych programach. Każdy, kto złoży JPKVAT, otrzyma tzw. Numer referencyjny identyfikujący dokument, aplikacje BinSoft zapiszą ten numer i umożliwią bezpośrednie pobranie UPO – potwierdzenia złożenia dokumentu. Po weryfikacji jego poprawności pojawi się dodatkowy przycisk pozwalający na zapisanie UPO lokalnie na komputerze. Tym samym aplikacja ułatwi archiwowanie potwierdzeń złożenia dokumentów.

Serie MP i ABC pozwalają na wygenerowanie plików JPK: JPKVAT, JPKFA i JPKMAG. W tej chwili umożliwiają wysyłkę JPKVAT. Trwają prace nad umożliwieniem bezpośredniej wysyłki do ministerstwa pozostałych – JPKFA i JPKMAG tak, aby klienci BinSoft byli gotowi na lipcowe zmiany w prawie.

Funkcjonalności serii MP/ ABC, a związane z JPK, nie ograniczają się jedynie do prostego generowania odpowiednich plików JPK i wysyłania JPK_VAT. Wyposażony w menu słowniki program pozwala tworzyć własne atrybuty dodatkowe związane właśnie z JPK. Umożliwi to m.in. szybkie dodawanie ich do faktur bądź wpisów w rejestrze VAT, co pozwoli tworzyć poprawne pliki dla ministerstwa.

Należy pamiętać, że BinSoft oferuje swoim klientom pomoc w obsłudze aplikacji poprzez możliwość kontaktu ze wsparciem technicznym za pomocą e-maili, czatu, telefonu, a nawet pomocy zdalnej. W przypadku ewentualnych kłopotów z wygenerowaniem plików JPK, nie pozostajemy z tym sami. Obsługa JPK z wykorzystaniem aplikacji BinSoft pozwoli w znacznym stopniu zautomatyzować i zoptymalizować pracę przedsiębiorców. Dzięki temu wywiązanie się z nowego obowiązku nałożonego na podatników przez ministerstwo płynnie dołączy do pozostałych czynności wykonywanych przez nich w związku z prowadzeniem firmy. Z oprogramowaniem BinSoft jesteś gotowy na kolejne zmiany w JPK – nie martwisz się o sprawy administracyjne, więc masz więcej czasu na rozwój swojej firmy.

Specjalnie dla czytelników MyApple.pl prowadzących działalność gospodarczą mamy darmowe półroczne licencje na korzystanie z programy mpFirma.

Osoby zainteresowane prosimy o wysłanie maila na adres sklep(małpa)myapple.pl w temacie wpisując: mpFirma.