Podczas ostatniego keynote'a zaprezentowana został dwunasta wersja systemu iOS. Poza kilkoma nowymi funkcjami, Apple skupiło się na poprawie wydajności starszych modeli urządzeń, na których zainstalowany został nowy system. Redaktorzy serwisu AppleInsider postanowili porównać szybkość działania obu systemów na starszych urządzeniach. Do testów wykorzystano iPhone'a 6 i wspomnianego iPada mini drugiej generacji.

Big 52eb3e47 fbc9 4251 a772 ca0e8112f023

iPad z iOS 12 uruchamia około 2 sekundy szybciej oraz działa zdecydowanie bardziej płynnie niż ten z poprzednią wersją tego systemu. Nowy system pozwolił iPadowi na osiągnięcie nieco lepszych wyników w teście Geekbench 4.

Na nowym systemie znacznie szybciej uruchamiają się gry. „Angry Birds 2” uruchomiło się w 19 sekund. W przypadku starszej wersji iOS'a zajęło to 31 sekund. W przypadku gry „Asphalt 8”, wynik był porównywalny.

Aplikacja Wiadomości szybciej uruchomiła się na nowym systemie, ale dłużej trwało załadowanie wiadomości. Proces ten trwał 12 sekund, a porównaniu do 8 sekund w przypadku starszej wersji systemu. Nie poprawiono zarządzania pamięcią RAM. W obu przypadkach uruchamianie aplikacji działających w tle przebiegało podobnie.

Co ciekawe, uruchomienie iPhone'a 6 ze starszą wersją systemu trwało 6 sekund krócej. Wydaje się, że iOS 12 jest nieco bardziej responsywny. Systemowa aplikacja Aparat otworzyła się trochę szybciej w iOS 12. Wyniki testu Geekbench 4 były bardzo zbliżone. Różnice w uruchamianiu aplikacji nie były tak duże jak w przypadku iPada. Gra „Angry Birds 2” uruchomiła się tylko sekundę szybciej. Zarządzanie pamięcią RAM wypadło tak samo jak w przypadku iPada.

Zapraszamy do obejrzenia testu:

Warto przypomnieć, że iOS 12 kompatybilny jest ze wszystkimi urządzeniami, na których zainstalować można iOS 11. Oznacza to, że najstarsze urządzenia, na których działa iOS 12 to iPhone 5s oraz iPad mini 2.

Źródło: appleinsider