Podczas keynote otwierającego konferencję WWDC firma Apple zaprezentowała nową odsłonę systemu operacyjnego dla komputerów Mac - macOS 10.14, nazwany Mojave.

Big 84eaf87f 03cd 4249 b855 e4361db2e85e

Nowy system operacyjny przynosi m.in. ciemny tryb kolorystyczny interfejsu, który obejmuje wszystkie elementy systemu, od paska menu, docka po okna aplikacji.

System wprowadza aktywne tapety tła oraz specjalne inteligentne stosy biurka, pozwalające na porządkowanie znajdujących się na nim plików.

W macOS 10.14 Mojave przebudowany został także Finder. Pojawił się w nim nowy widok podglądu plików. Wyświetla on zawartość różnego rodzaju plików, w tym zdjęć wraz z pełnymi metadanymi. Dodatkowo nowy Finder oferuje szybkie akcje do prostego obrabiania zdjęć, tworzenia plików PDF z dokumentów i obrazków itp. Dodatkowo użytkownicy mogą tworzyć własne akcje w Automatorze, które także dostępne będą w Finderze.

Przebudowany został także szybki podgląd. Można w nim teraz dodawać adnotacje i podpisy do PDF-ów, obrabiać zdjęcia i filmy.

Rozbudowano także narzędzie wykonywania zrzutów ekranu. Po wykonaniu zrzutu ekranu pojawia się jego podgląd w prawy dolnym rogu ekranu. Kliknięcie w tą miniaturę pozwala na szybkie obrobienie stworzonego zrzutu. Samo narzędzie wykonywania zrzutów zyskało specjalną chmurę HUD, w której można wybrać tryb robienia zrzutu ekranu. Narzędzie to pozwala teraz nie tylko na wykonywanie zrzutów, ale i nagrywanie prostych screencastów.

Rozszerzono także możliwości funkcji Continuity. Teraz wprost z aplikacji na Macu można uruchamiać wybrane funkcje na iPhonie, np. aparat fotograficzny.

W macOS 10.14 Mojave znalazła się także wersja aplikacji News, która dostępna jest już w niektórych krajach w systemie iOS.

Wśród innych aplikacji z iOS, które pojawią się w końcu na Macu wspomnieć wypada także Giełdę, Dyktafon oraz aplikację Dom. Wreszcie będzie można zarządzać inteligentnym domem wprost z Maca.

W macOS Mojave wprowadzono także nowe zabezpieczenia, m.in. wbudowanej kamery.

Ważne nowości znalazły się także w Safari. Apple ogranicza jeszcze bardziej możliwość śledzenia użytkownika przez różnego rodzaju trackery reklamowe. Teraz prywatność jest chroniona także w przypadku pól komentarzy czy przycisków dzielenia się treściami, tak popularnymi na stronach internetowych. Apple wprowadza także inne zabezpieczenia, które uniemożliwić mają śledzenie użytkowników przez reklamodawców.

Przebudowie uległ także sklep z aplikacjami Mac App Store, który teraz bardzie przypomina swój odpowiednik w iOS. Pojawiły się nowe widoki z polecanymi aplikacjami z różnych kategorii. Poza zrzutami ekranu na stronie wybranego programu można zobaczyć także wideo prezentujące jego działanie.

macOS 12 Mojave to tak że nowe narzędzia dla deweloperów. Jednym z nich jest Create ML, specjalne narzędzie do tworzenia rozwiązań opartych na uczeniu maszynowym.

Uniwersalne aplikacje? Tak, ale dopiero w przyszłym roku

Podczas prezentacji macoS Mojave Craig Federighi odpowiedział też krótko na pytanie, czy Apple planuje połączenie macOS i iOS - nie. Zapowiedział jednak i zaprezentował funkcję uruchamiania aplikacji dla iOS w macOS na komputerze Mac. W bieżącym roku Apple testuje to rozwiązanie m.in. na swoich własnych aplikacjach, wspomnianych już News, Giełdzie i Dyktafonie. Deweloperzy będą mogli tworzyć aplikacje uniwersalne dopiero w przyszłym roku.

macOS Mojave wydany zostanie jesienią tego roku. Obecnie dostępny jest on tylko w wersji beta dla zarejestrowanych deweloperów.

Grafiki: Apple