Apple zaprezentowało właśnie nowy system operacyjny dla iPhone'ów i iPadów - iOS 12.

iOS 12 wspiera wszystkie te same urządzenia, które wspierał iOS 11, co oznacza, że dostaną go także użytkownicy iPhone'ów 5s. Apple tym razem postawiło na optymalizację pamiętając przy tym o starszych urządzeniach. W przypadku iPhone'a 6s aplikacje w iOS 12 mają otwierać się o 40% szybciej niż w przypadku iOS 11. Możliwe jest to m.in. poprzez inne zarządzanie wydajnością procesora.

Wpis aktualizowany na bieżąco.

Rozszerzona rzeczywistość

Pierwszą ważną nowością w iOS 12 ma być rozbudowana rzeczywistość rozszerzona. Apple stworzyło przy współpracy z Pixarem nowy format plików z obiektami AR - USDZ, który pozwala na przesyłanie obiektów 3D pomiędzy różnymi urządzeniami i platformami (także za pośrednictwem iMessage). Swoją aplikację dla iOS do tworzenia rzeczywistości rozszerzonej zaprezentowało także Adobe.

Rozszerzona rzeczywistość to także nowe aplikacje systemowe, w tym narzędzia pomiarowe. Specjalna aplikacja Measure pozwala na wykorzystanie iPhone'a lub iPada jako klasycznej miarki. Program ten mierzy oczywiście nie tylko odległości, ale i powierzchnie itp. Tego typu programy powstawały już rok temu. Apple najwyraźniej zdecydowało się wykorzystać pomysły innych deweloperów.

Obiekty AR w formacie USDZ wykorzystywane są także w nowej aplikacji News oraz na kilku stronach, m.in. producenta gitar marki Fender.

Rzeczywistość rozszerzona w iOS 12 napędzana jest za pomocą silnika ARKit 2, który oferuje lepsze rozpoznawanie twarzy i tryb wieloosobowy. W iOS 12, dzięki ARKit 2, kilku użytkowników może doświadczać na swoich urządzeniach tej samej rzeczywistości rozszerzonej. Swoją aplikację tego typu przygotowało już Lego, pojawi się ona w App Store pod koniec roku.

Zdjęcia

W iOS 12 Apple przeprojektowało też aplikację Zdjęcia. Program zyskał o wiele bardziej potężną wyszukiwarkę. Program wyszukuje teraz automatycznie miejsca, osoby czy kategorie zdjęć i sugeruje słowa kluczowe i kategorie wyszukiwania zanim sami wpiszemy to, czego faktycznie szukamy.

Zdjęcia zyskały nowy widok „Dla Ciebie”, w którym prezentowane są wybrane przez program zdjęcia także te od znajomych. W widoku „Dla Ciebie” znajdą się także propozycje zdjęć, którymi można by podzielić się ze znajomymi. Co więcej bliskie osoby, które uczestniczyły i robiły zdjęcia podczas tej samej imprezy otrzymają powiadomienie sugerujące, by podzieliły się ze sobą swoimi zdjęciami. Widok „Dla Ciebie” zaczyna przypominać więc coś w rodzaju serwisu społecznościowego.

Siri

W iOS 12 wprowadzone zostały specjalne skróty do Siri, które można przypisać do Siri. Dzięki temu proces aktywowania wybranych programów będzie jeszcze szybszy. Użytkownik będzie mógł tworzyć swoje własne skróty.

Aplikacje

Apple w pełni przebudowało aplikację Giełda. Dodano do niej funkcje z aplikacji News, prezentujące wszystkie ważne newsy biznesowe. Aplikacja Giełda w końcu pojawi się także na iPadzie. Dotąd dostępna była tylko na iPhonie.

Podobnie jak w przypadku aplikacji Giełda, także Dyktafon w końcu trafił na iPada. Program ten zyskał także nowy wygląd.

W iOS 12 iBooks zostało przemianowane na Apple Books i zyskało całkowicie nowy wygląd oraz nowe funkcje. Obecnie jest to aplikacja nie tylko do czytania i kupowania e-booków, ale także audiobooków.

Nowe funkcje pozwalające na bardziej świadome korzystanie z urządzeń

W iOS 12 pojawiła się nowa funkcja „nie przeszkadzać w trakcie snu”, która wycisza zupełnie powiadomienia. Pojawiła się także możliwość szybszego wyboru trybu „nie przeszkadzać” wprost z centrum sterowania. Wystarczy przytrzymać palec na ikonie tej funkcji w centrum powiadomień.

Apple wprowadziło w iOS 12 także specjalną aplikację, która przedstawia szczegółowy raport, pokazujący ile czasu spędza się z urządzeniem, jak często się je podnosi i jakie aplikacje pochłaniają najwięcej czasu. Można będzie także określać limity czasu dla konkretnych aplikacji.

Rodzice będą mogli także określać czas, który dzieci będą mogły spędzić z urządzeniem czy konkretną aplikacją.

Grupowanie powiadomień

iOS 12 wprowadza coś, na co czekało wielu użytkowników - grupowanie powiadomień. Mogą być one grupowane nie tylko ze względu na aplikacje ale i kategorię.

Memoji

Nowy iOS to oczywiście także nowe animoji. Tym razem dodano rozpoznawanie wyciągniętego języka oraz możliwość tworzenia własnych animowanych grafik, zwanych Memoji.

FaceTime

iOS 12 wprowadza funkcję grupowych konwersacji. To kolejna funkcja, na którą czekało wielu użytkowników. FaceTime w iOS 12 pozwala na stworzenie wideo lub audiokonferencji do 32 osób. Nowy FaceTime działa oczywiście nie tylko na iPhonie i iPadzie, ale także na komputerach Mac.

Wpis aktualizowany na bieżąco.

Grafika: MacRumors, The Verge