Od premiery pierwszego Macintosha w styczniu 1984 roku do premiery pierwszej pełnej wersji systemu Mac OS X czyli 10.0, która miała miejsce 24 marca 2001 roku minęło 17 lat i 29 dni. Dokładnie tyle samo czasu upłynęło od tamtego dnia w 2001 roku.

Mac OS X, który obecnie nazywa się po prostu macOS, jest już dokładnie tak stay, jak cała rodzina klasycznych systemów Macintosha. Na to, że druga era Macintosha (liczona właśnie od premiery Mac OS X) trwa dokładnie tyle co pierwsza, zwraca dzisiaj uwagę na swoim blogu Jason Snell, były naczelny Macworld.

Oczywiście 24 marca 2001 roku to tylko pewna umowna cezura. Mac OS 9 pogrzebany został dopiero w 2002 roku, a przed pojawieniem się Mac OS X 10.0 przez wiele miesięcy trwały publiczne testy beta tego systemu.

Ciekawe, jak długo będzie trwać druga i kiedy rozpocznie się trzecia era. Ta może rozpocząć się wraz z własnymi procesorami Apple w komputerach Mac (i nie chodzi tutaj o dodatkowe układy ARM montowane w nowych MacBookach Pro) oraz wspólną platformą, pozwalającą na pisanie uniwersalnych aplikacji dla macOS i iOS.

Źródło: Six Colors