W miniony weekend Tim Cook wziął udział w uroczystości wręczenia dyplomów studentom Uniwersytetu Duke'a w Durnham w Karolinie Północnej. Wygłosił też podczas niej mowę, w której odwołał się do sloganu słynnej kampanii reklamowej Apple - „Think Different”.

Big ff87c99b 91f3 46b2 b6cd 15bd7cf3ed45

Cook w swojej mowie odwoływał się do całego przesłania tamtej kampanii - myślenia inaczej i nie akceptowania status quo. Mówił o tym, jak rozumie się to w Apple, a także dużo o wyzwaniach jakie stoją przed współczesną Ameryką.

Tłumaczenie fragmentu przemówienia Tima Cooka.

Nasza planeta ociepla się czego konsekwencje są straszne, a niektórzy zaprzeczają, że to się dzieje. Nasze szkoły i społeczności cierpią z powodu głębokiej nierówności. Nie gwarantujemy każdemu uczniowi prawa do dobrej edukacji. A jednak nie jesteśmy bezsilni wobec tych problemów. Nie jesteście bezsilni, aby je naprawić.

Żadne inne pokolenie nie miało takiej mocy, jaką Wy macie i żadne nie miało takiej okazji by zmieniać rzeczy szybciej niż Wy. 

Tempo, w którym możliwy jest postęp, znacznie przyspieszyło. Dzięki technologii każdy ma narzędzia, potencjał i zasięg potrzebny do budowania lepszego świata. To sprawia, że ​​jest to najlepszy czas w historii, by żyć. Niezależnie od tego, co będziecie chcieli zrobić ze swoim życiem, bez względu na to, gdzie zaprowadzi was pasja, zachęcam was, byście przyjęli moc, którą otrzymaliście i używali jej do czynienia dobra. Dążcie do tego, byście mogli zostawić świat lepszym niż go zastaliście.

Nie zawsze widziałem życie tak jasno, jak dzisiaj. Zrozumiałem jednak, że największym jego wyzwaniem jest świadomość tego, kiedy zerwać z konwencjonalną mądrością. Nie akceptujcie świata, który dziś odziedziczyliście. Nie akceptujcie tylko status quo. Żadne wielkie wyzwanie nigdy nie zostało rozwiązane i żadna trwała poprawa nigdy nie została osiągnięta, jeśli ludzie nie odważyliby się spróbować czegoś innego. Miejcie odwagę myśleć inaczej.

Miałem szczęście uczyć się od kogoś, kto głęboko w to wierzył - ktoś, kto wiedział, że zmiana świata zaczyna się od wizji, a nie ścieżki. Był moim przyjacielem i mentorem, Steve Jobs.

Wizja Steve'a polegała na tym, że wspaniałe pomysły pochodzą z nieustannej odmowy przyjmowania rzeczy takimi, jakimi są - te zasady prowadzą nas także i dziś w Apple. Odrzucamy pogląd, że globalne ocieplenie jest nieuchronne - dlatego firma Apple jest zasilana w stu procentach energią odnawialną. Odrzucamy wymówkę, że maksymalne wykorzystanie technologii oznacza odstąpienie od prawa do prywatności. Dlatego wybraliśmy inną ścieżkę: zbieranie jak najmniejszej ilości danych oraz bycie rozważnym i pełnym szacunku, gdy dane te są pod naszą opieką, bo wiemy, że należą one do Was.

W każdy możliwy sposób zadajemy sobie pytanie „co powinniśmy zrobić”, a nie „co potrafimy zrobić”.