W mojej ponad dwuletniej już przygodzie z nauką programowania preferuję co prawda podręczniki, ale od kilku miesięcy przerabiam też kursy wideo w serwisie Udemy.

Big b3548302 28f8 4853 a623 4f4215fa0a9d

Historia Udemy to pozytywny przykład tego, do czego może służyć internet. To dzięki internetowi Eren Bali, uzdolniony matematycznie chłopak z tureckiej wioski mógł poszerzać swoją wiedzę w takim tempie, że nie tylko wyrwał się z małego zamkniętego świata kręcącego się wokół zbiorów moreli, ale wygrywać konkursy matematyczne. To właśnie on zrozumiał, że dzięki dostępowi do sieci uczyć można się właściwie wszystkiego.

Udemy realizuje jedną z głównych idei, która legła u podstaw stworzenia globalnej sieci - łatwego dostępu do wiedzy. Każdy bowiem może dzielić się nią z innymi, a dzięki serwisowi, każdy kto ma dostęp do internetu może nauczyć się czegoś nowego. Ja w Udemy poszerzam moją wiedzę o programowaniu w Swift, ale w mojej kolekcji czekają już kupione kursy programowania w Java-Scripcie, Javie, Pythonie i kilku innych językach. Udemy nie ogranicza się jednak tylko do nauki programowania, znajdziecie tam kursy z wielu różnych innych dziedzin.

To moja prywatna kolekcja kursów, które kupiłem w Udemy i które przerobiłem lub zamierzam przerobić.

Jeśli kupiliśmy już jeden lub więcej kursów, Udemy będzie podpowiadać nam kolejne z podobnych kategorii, co ułatwi także poszerzanie wiedzy w danym temacie.

Wszystkie one podzielone są na różnego rodzaju kategorie tematyczne, łatwo dostępne ze strony głównej tego serwisu. Kursów w Udemy jest tyle, że użytkownik serwisu staje czasem przed trudnym wyborem, który z nich wybrać. Pomagają tutaj oceny wystawione przez osoby, który dany kurs przerobiły oraz komentarze do niego. Zwykle też autorzy danego kursu odpowiadają w tych komentarzach na ich uwagi. Każdy z kursów jest też dokładnie opisany. Wszystko to pozwala na podjęcie właściwiej decyzji co do kursu, który chce się przerobić.

Tylko dziś i jutro kurs "Tworzenie Aplikacji na iOS 11 od Zera" dostępny jest za 34,99 PLN

Kursy w Udemy w przeważającej większości dostępne są po angielsku, od kilku miesięcy rośnie jednak liczba tych, dostępnych w języku polskim. Ja w swojej kolekcji kupionych mam obecnie dwa kursy prowadzone po angielsku i pięć kursów (Swift, Python, Java, Java-Script) prowadzonych po polsku. Dotyczy to nie tylko opisów i materiałów, ale także samych wykładów wideo.

Szukając odpowiedniego kursu możemy skorzystać z filtrów, które zawężą wyniki do wybranych języków, poziomu zaawansowania.

Kursy, które miałem okazję już przerobić lub które właśnie przerabiam (na moim prywatnym, jak i redakcyjnym koncie) są prowadzone w różny sposób, mają też różną jakość. Pamiętać trzeba bowiem, że w Udemy każdy (albo niemal każdy) może dzielić się wiedzą. Prowadzący różnią się więc nie tylko bogactwem słownictwa, poziomem języka angielskiego czy zdolnością tłumaczenia prezentowanych pojęć ale także wiedzą i doświadczeniem. Jeden z kursów będzie prowadzony przez doświadczonego nauczyciela, z kolei na drugim będziemy czuli się, jakbyśmy usiedli z kolegą, który w prostych słowach będzie dzielił się z nami swoją wiedzą. Owszem, jeden tłumaczy lepiej, drugi trochę gorzej, a temu drugiemu zdarzyć się mogą czasem błędy, ale z każdego z przerobionych kursów wyciągnąłem sporo informacji i poszerzyłem moją wiedzę. Pamiętać trzeba bowiem o tym, że Udemy sprawdza jakość każdego z kursów, więc muszą one być na odpowiednim poziomie.

Każdy z kursów podzielony jest na rozdziały omawiające pewne pojęcia, lub - w przypadku kursów programowania - będące osobnymi projektami np. aplikacji, które uczący się będą budować jednocześnie poszerzając swoją wiedzę i nabierając doświadczenia. W każdym rozdziale znajduje się od kilku do kilkunastu wykładów trwających od kilku do kilkunastu minut. Nie spotkałem się z dłuższymi. Chodzi przede wszystkim o to, by uczący się mógł z łatwością wygospodarować sobie każdego dnia kilka lub kilkanaście minut na przerobienie kolejnego wykładu. W przypadku tych krótkich, zwykle można
przerobić kilka w ciągu jednej sesji.

Często do rozdziałów dołączone są dodatkowe materiały, np. startowe projekty lub gotowe aplikacje, by można było łatwo rozpocząć tworzenie własnego kodu i porównanie tego co zbudowaliśmy z programem stworzonym przez autora kursu.

W każdym kursie użytkownik może dodawać swoje zakładki, jeśli chciałby w przyszłości wrócić do jakiegoś zagadnienia. Z kolei autor kursu może kontaktować się z jego uczestnikami za pomocą tablicy ogłoszeń (powiadomienia o nowych ogłoszeniach pojawiają się bezpośrednio na profilu uczestnika danego kursu). Jest też osobny dział na pytania i odpowiedzi, pozwalający na doprecyzowanie pewnych informacji, polemikę, a czasem wytknięcie błędów autorowi, co także się zdarza.

Dzięki temu wszystkiemu nauka jest prosta i przyjemna, choć nie zawsze łatwa - ale to generalnie dotyczy osobistych zdolności kursanta przyswajania wiedzy jako takiej.

Oczywiście pamiętać trzeba, że po zaliczeniu jednego kursu na Udemy nie zostaniemy od razu programistą, ekspertem od sieci czy profesjonalnym grafikiem lub wziętym fotografem, ale Udemy to ogromne bogactwo wiedzy. Jeden przerobiony kurs można uzupełnić następnym. Co więcej, do każdego z kursów można wrócić po jakimś czasie. Są one dostępne za jednorazową opłatą, a nie w abonamencie (oba systemy mają swoje zalety i wady, w przypadku kursów właśnie czy e-booków wolę zdecydowanie jednorazowe opłaty niż abonament).

Kursy w Udemy kosztują od stu do nawet sześciuset złotych. Obecnie trwa jednak promocja i wiele z nich można kupić w cenie nie przekraczającej 35 złotych. To dobra okazja by zbudować sobie własną ich bibliotekę i by wziąć się do nauki. W tym bowiem przypadku sprawdza się powiedzenie „chcieć to móc”.

Na koniec dodam, że niezależnie od tego, że Udemy udostępniło MyApple konto redakcyjne z kursami to ich jakość przekonała mnie na tyle, że rozbudowuję moją prywatną kolekcję o kolejne (prezentowane na początku tego tekstu), zwłaszcza teraz, kiedy dostęp do wiedzy jest obecnie tak tani. Myślę, że fakt że w Udemy zostawiłem już kilkaset złotych jest wystarczającą rekomendacją.

Skorzystaj z oferty promocyjnej na ten i pozostałe kursy na Udemy za jedyne 34,99 PLN