Google od zawsze miało moim zdaniem problem z niektórymi swoimi usługami. Firma ubiła kilka popularnych, a inne, istnieją od lat niemalże niezauważone przez użytkowników i niepromowane przez swoich twórców. Tak jest moim zdaniem z Tasks, czyli zadaniami do zrobienia, usługą, która stanowi część Gmaila i Kalendarza Google.

Big 188f52c7 cd77 4fca 8469 c5d5e2bb0cc9

O tym, że o Tasks w ogóle mało kto słyszał nie powinno dziwić. Wystarczy zobaczyć, jak wygląda interfejs webowy tej usługi. Oszczędzę Wam tego i napiszę, że został on gdzieś w połowie ubiegłej dekady. W wersji webowej korzystanie z Tasks zakrawa moim zdaniem o masochizm. Zdziwiłem się więc tym, że Google wydało dzisiaj aplikację dla iOS tej usługi.

Google Tasks to prosty program o równie minimalistycznym designie. Muszę przyznać, że jak Tasks w wersji webowej straszy, tak aplikacja dla iOS wygląda naprawdę bardzo dobrze. Szkoda jednak, że oferuje ona jednak bardzo niewiele.

W Google Task możemy tworzyć osobne listy zadań dla różnych projektów czy spraw. Do każdego z zadań można przypisać notatkę oraz dodatkowe zadania, które trzeba wykonać w ramach realizacji tego głównego. Można też dodać termin jego wykonania.

NIestety na tym możliwości Tasks się kończą. Nie ma tutaj ani funkcji udostępniania zadań, ani tworzenia list. Nie znalazłem w niej także funkcji nadawania priorytetów, co w Wunderlist robi się za pomocą oznaczenia zadania gwiazdką. Nie ma też skrzynki wrzutowej, gdzie można by po prostu dorzucać rzeczy do zrobienia. Brakuje też inteligentnej listy np. z rzeczami do zrobienia na dzisiaj itp. No i na koniec wspomnieć wypada, że Google Tasks to aplikacja dostępna tylko w wersji dla iPhonone'a. Oczywiście odpalicie ją na iPadzie ale nie z natywnym interfejsem dla większego ekranu.

Od lat jestem zadowolonym użytkownikiem wspomnianego Wunderlist. Niestety usługa ta została przejęta przez Microsoft (który na jej bazie buduje swoją własną listę zadań) i ostatnio działa ona bardzo słabo. Mówi się też o jej zamknięciu w niedalekiej przyszłości. To dlatego rozglądam się ostatnio za inną tego typu usługą i aplikacją. Na obecną chwilę jednak Google Tasks nie oferuje mi tego, co znajduję we wciąż działającym jeszcze Wunderlist.

Google Tasks dla iPhone'a w App Store za darmo.