Wielofunkcyjne głośniki pozwalające na budowanie systemów multiroom stają się coraz bardziej popularne. Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu konstrukcji. Miałem okazję ostatnio testować ciekawe urządzenie tego typu - Sonoro Stream.

Jest to głośnik bezprzewodowy wyposażony w zintegrowane radio internetowe, radio DAB+ oraz tradycyjne radio FM. Może więc kojarzyć się z klasycznym radiobudzikiem. Pierwsze spojrzenie faktycznie może nasuwać tego typu skojarzenia. Sonoro Stream ma bowiem bardzo klasyczny wygląd i formę. Łączy ona metalową i czarną siatkę głośnika z drewnianą obudową jego górnej części w kolorze orzecha włoskiego. Całość cechuje minimalizm i dbałość o szczegóły, a także moim zdaniem wyróżniający się styl. Tak jak można rozpoznać urządzenia skandynawskich marek, tak i tutaj na pierwszy rzut oka widać, że urządzenia nie projektowano gdzieś w Państwie Środka, ale za Odrą, w Niemczech.

Z przodu drewnianej części obudowy znajduje się panel z wyświetlaczem TFT o przekątnej 2,4 cala, którego jasność regulowana jest automatycznie, pokrętłem sterującym (regulującym głośność i spełniającym także funkcję przycisku zatwierdzania) oraz innymi klawiszami funkcyjnymi m.in. tym do wybudzania urządzenia. Korzystanie z nich jest proste i wygodne, także dzięki ikonom wyświetlanym na ekranie oraz opisom poszczególnych funkcji dostępnych również w języku polskim. Konfiguracja urządzenia przy pierwszym uruchomieniu jest banalnie prosta. Nie miałem problemów ani z podłączeniem się do mojego routera AirPort Extreme Time Capsule, ani z zestawieniem połączenia bezpośrednio z iPhone'em po Bluetooth.

Głośnikiem można także wygodnie sterować za pomocą znajdującego się w zestawie pilota lub dedykowanej aplikacji na smartfony.

Z tyłu, poza gniazdem zasilania, znalazło się gniazdo mini jack aux in oraz dwie anteny - jedna antena WiFi oraz druga antena teleskopowa klasycznego radia FM i DAB+. Na prawym boku, u samej podstawy głośnika, pod gumową zaślepką znajduje się gniazdo USB, do którego można podłączyć klucz USB z muzyką lub smartfona do ładowania.

Dzięki połączeniu tradycyjnego radia z urządzeniem łączącym się przez WiFi z internetem na nowo odkryłem radio internetowe (klasycznych stacji FM słucham głównie w samochodzie lub na moim BlackBerry KEYone) i stacje tematyczne, których w sieci są dziesiątki tysięcy - także i oferta polskich stacji jest dość spora. Stacje posegregowane są względem kontynentów, krajów, a następnie tematyki i gatunków. Są dostępne także podcasty, choć akurat ich liczba w przypadku audycji w języku polskim nie jest specjalnie rozbudowana.

Sonoro Stream oferuje wsparcie dla funkcji Spotify Connect, dzięki któremu utwory wybierane w aplikacji Spotify na smartfonie czy tablecie są bezpośrednio strumieniowanie do głośnika. Urządzenie pozwala także na odtwarzanie muzyki zgromadzonej na serwerze NAS lub - jak już wspomniałem - z klucza USB. Ostatecznie można również źródło dźwięku podłączyć za pomocą kabla do gniazda aux-in.

Dzięki niewielkim rozmiarom (148 x 101 x 171 mm) i stylowemu designowi Sonoro Stream pasować będzie właściwie do każdego pomieszczenia z łazienką włącznie. Co ciekawe, producent przygotował je także pod kątem takich właśnie pomieszczeń, które nie należą raczej do idealnych miejsc do raczenia się brzmieniem, ale muzyką jako taką już tak. Urządzenie wyposażone jest w specjalne ustawienie korektora o nazwie kąpiel. Przyznam jednak, że w takiej sytuacji go nie testowałem.

Sonoro Stream wyposażony jest w 3-calowy pełnozakresowy głośnik wspomagany przez dwa pasywne przetworniki basowe. Jak na swoje niewielkie rozmiary urządzenie brzmi bardzo dobrze z nieznaczną przewagą środkowych częstotliwości, czego efektem jest charakterystyczna ciepła i przyjemna barwa. Kompaktowa konstrukcja to oczywiście nie zestaw stereo zapewniający szeroką scenę, ale dzięki bardzo dobremu brzmieniu oraz stosunkowo dużej głośności można śmiało postawić go nie tylko w łazience, ale i na komodzie w salonie.

Na tym jednak nie koniec jego możliwości. Sonoro Stream to także urządzenie typu multiroom. Za pośrednictwem sieci bezprzewodowej można połączyć kilka głośników Sonoro w jeden system. Dzięki temu na każdy z głośników można wysyłać inną muzykę lub słuchać na nich wszystkich tego samego utworu.

Sonoro Stream dostępne jest w sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design w cenie 1199 zł.