Konsorcjum Unicode co roku daje wszystkim zainteresowanym firmom, organizacjom i osobom prywatnym możliwość zgłaszania propozycji nowych emoji. Niedawno skorzystało z niej Apple, wnioskując o dodanie nowych rodzajów ikon reprezentujących osoby niepełnosprawne.

Wśród propozycji Apple znalazły się między innymi emoji przedstawiające osoby na wózkach inwalidzkich, osoby niewidome poruszające się z białą laską, aparaty słuchowe, protezy rąk i nóg oraz psy przewodniki. Łącznie Apple zgłosiło 13 nowych ikon, zaznaczając jednak, że niektóre z nich mogą występować w kilku wariantach przedstawiających osoby z różnym kolorem skóry, co mogłoby podnieść ostateczną liczbę nowych ikon do 45. Jeśli konsorcjum Unicode zatwierdzi emoji proponowane przez Apple, zostaną one udostępnione użytkownikom w pierwszej połowie 2019 roku.

W zgłoszeniu wysłanym do Unicode (które możecie przeczytać tutaj) przedstawiciele Apple zaznaczyli, że 13 proponowanych emoji nie reprezentuje wszystkich możliwych rodzajów niepełnosprawności, a jedynie niewielką grupę tych najczęściej spotykanych, dlatego też w przyszłości powinny zostać wprowadzone kolejne ikony tego typu. Propozycję Apple wsparły takie organizacje jak Związek Osób Głuchoniemych, Cerebral Palsy Foundation i American Council of the Blind.

Źródła: Unicode, Emojipedia