W ubiegłym roku serwis społecznościowy Facebook wprowadził testowo płatne subskrypcje w aplikacji dla systemu Android. Już w przyszłym miesiącu podobna funkcja może pojawić się w aplikacji dla iOS.

Big 377e5cb2 2675 4312 b379 d0c0c720d9fb

Po wprowadzeniu wspomnianej funkcji osoby i firmy publikujące posty w serwisie Facebook będą mogły pobierać opłaty za dostęp do udostępnianych przez nie treści. W każdym miesiącu użytkownik będzie mógł przeczytać za darmo określoną liczbę postów danego wydawcy (obecnie 10, jednak już niedługo może ona zostać zmniejszona do 5), a by zyskać dostęp do kolejnych będzie musiał wykupić płatną subskrypcję. W chwili obecnej w aplikacji dla systemu Android z opcji tej korzystają m.in. takie serwisy jak The Washington Post, The Telegraph, The Economist i Spiegel.

Opóźnienie w pojawieniu się płatnych subskrypcji w aplikacji dla iOS wynika ze sporu między firmami Apple i Facebook. Facebook obecnie przekazuje wydawcom 100% zysków ze sprzedaży subskrypcji, jednak regulamin App Store nakłada prowizje na tego typu usługi. Facebook wprowadzając płatne subskrypcje na standardowych warunkach Apple ponosiłby więc straty. Jak donosi serwis Recode, obu stronom udało się jednak wreszcie dojść do porozumienia w tej kwestii. Nie wiadomo jednak, jakie ostatecznie ustalono warunki.

Płatne subskrypcje pojawią się w aplikacji dla iOS w marcu. Prawdopodobnie funkcja ta będzie udostępniana stopniowo, zaczynając od użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Jak na razie nie wiadomo, kiedy trafi ona do Polski.

Źródło: Recode