Platformówki to gatunek, który zazwyczaj niezbyt doprze sprawdza się w połączeniu z ekranem dotykowym. Czasem jednak zdarzają się wyjątki. Jednym z nich jest It's Full of Sparks - nowa gra w katalogu Noodlecake Studios.

W grze wcielamy się w petardy, którym nie podoba się perspektywa skończenia swego życia nagłym wybuchem, dlatego też postanawiają ugasić swoje lonty. W każdej planszy zadaniem gracza jest dotarcie do najbliższego zbiornika z wodą i wskoczenie do niego zanim kierowana przez niego petarda wybuchnie. Początkowo jest to dziecinnie proste, jednak poziom trudności rośnie tu bardzo szybko. Petarda kierowana przez gracza może poruszać się tylko w lewo i prawo, co jest dość ubogim zestawem ruchów. Szybko jednak znajdujemy magiczny artefakt - okulary pozwalające noszącemu nie widzieć problemów. Po ich założeniu niektóre elementy planszy znikają. Początkowo mamy do dyspozycji jedną parę okularów, jednak szybko znajdujemy kolejne, a każda z nich umożliwia omijanie "problemów" innego koloru. Oprócz biegania w lewo i prawo gracz musi więc nieustannie zmieniać okulary, co stanowi dużo większe wyzwanie, niż mogłoby się początkowo wydawać.

Gra It's Full of Sparks okraszona jest prostą lecz przyjemną dla oka grafiką i pasującą do niej oprawą dźwiękową, przez co na pierwszy rzut oka sprawia ona wrażenie tytułu skierowanego do młodszych odbiorców. Twórcy gry zdecydowali się jednak wpleść w nią również kilka nieco poważniejszych elementów. Przykładowo: jeśli kierowana przez nas petarda wybuchnie (a to zdarza się nad wyraz często), nie odradza się ona po prostu na początku poziomu, jak ma to miejsce w większości platformówek, lecz ginie bezpowrotnie. Kolejne podejście zaczynamy już inną petardą, z innym wyglądem i imieniem. Co jakiś czas w grze pojawiają się też krótkie animowane przerywniki, popychające do przodu minimalistyczną fabułę, w którą wpleciono wątki filozoficzne. I chociaż stawiane przez nią pytania nie są przesadnie głębokie, metafory dość oczywiste a końcowy morał całej historii przewidywalny do bólu, to jednak stanowi ona miłą odmianę od tego, co zwykle serwują nam proste zręcznościówki na urządzenia mobilne.

It's Full of Sparks oferuje też zaskakująco uczciwe i rozsądne podejście do kwestii mikropłatności. Realne pieniądze możemy tu wydać tylko na nieskończony zapas petard, który kosztuje 13,99 zł i pozwala nam powtarzać poziomy bez żadnych ograniczeń. W przeciwnym wypadku mamy do dyspozycji określoną liczbę petard, które ze względy na dość wysoki poziom trudności znikają bardzo szybko. By zdobyć nowe musimy odczekać kilka minut lub obejrzeć reklamę. Gracz może więc samodzielnie wybrać, czy chce zapłacić raz i cieszyć się grą bez żadnych ograniczeń, czy też woli wykazać się cierpliwością i zaoszczędzić pieniądze.

Gra It's Full of Sparks dostępna jest do pobrania za darmo z App Store.

Pobierz It's Full of Sparks