Jak donosi Financial Times, w wyniku audytu finansowego przeprowadzonego w Apple przez brytyjską agencję rządową HM Revenue and Customs, Apple zapłacić musi 136 milionów funtów tytułem podatku na rzecz Wielkiej Brytanii.

Big e36de10a 0758 4cc9 b870 180d4f50c93b

Zakres audytu obejmował deklaracje podatkowe złożone przez zlokalizowaną w Londynie spółkę Apple Europe przed 2015 rokiem. Firma ta zajmuje się działaniami marketingowymi na terenie starego kontynentu.

Według raportu z audytu, za świadczenie usług na rzecz innych spółek firmy z Cupertino, Apple Europe otrzymywało wynagrodzenie dużo niższe od ogólnie przyjętych stawek rynkowych. Doprowadziło to do znacznego obniżenia dochodu stanowiącego podstawę do opodatkowania.

Przedstawiciele Apple twierdzą, że zdają sobie sprawę jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywają podatki, a firma płaci je zgodnie z przepisami podatkowymi w poszczególnych krajach.

Warto przypomnieć, że w sierpniu ubiegłego roku Komisja Europejska orzekła, że Irlandia zobowiązana jest do odzyskania od firmy Apple 13 miliardów euro niezapłaconego podatku.

Źródło: AppleInsider