W specjalnym oświadczeniu Apple przyznało, że wszystkie komputery Mac i urządzenia z systemem iOS są podatne na ataki Meltdown i Spectre, wykorzystujące błędną konstrukcję procesorów.

Firma ostrzega użytkowników przed pobieraniem oprogramowania nieznanego pochodzenia czy z niesprawdzonych źródeł. Oświadczyła jednocześnie, że pracuje nad rozwiązaniem zabezpieczającym wszystkie systemy przed tego typu atakami i przyznaje, że częściowe zabezpieczenia przed atakami typu Meltdown wprowadzone zostały wraz z systemami iOS 11.2, macOS 10.13.2 i tvOS 11.2 i nie mają one widocznego wpływu na wydajność urządzeń pracujących pod ich kontrolą.

Dodatkowo Apple ostrzega przed atakami typu Spectre, które mogą być przeprowadzone przez przeglądarkę internetową Safari i są łatwiejsze do przeprowadzenia. Firma już pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Aktualizacja łatająca tą lukę pojawić się ma w ciągu najbliższych dni. Także i w tym wypadku łata ma nie mieć wyraźnego wpływu na wydajność przeglądarki.

Oświadczenie Apple potwierdza to, co mówili przedstawiciele Intela, że podobny błąd konstrukcyjny znajduje się nie tylko w procesorach tej firmy, ale także w układach o architekturze ARM. Problem dotyczy więc właściwie niemal wszystkich używanych obecnie komputerów i urządzeń mobilnych.

Źródło: Apple