Jak donosi DigiTimes, w 2018 roku Apple i Samsung będą prawdopodobnie jedynymi producentami smartfonów, którzy w swoich urządzeniach wykorzystają procesory produkowane w 7-nanometrowym procesie technologicznym.

Spowolnienie sprzedaży na globalnym rynku smartfonów powoduje obniżenie cen procesorów mobilnych, co zmusza producentów czipów do szukania oszczędności, bo wyższe koszty produkcji wpłynąć mogą na obniżenie marży na sprzedaży tych komponentów.

Szacuje się, że producenci „7-nanometrowych procesorów” będą musieli osiągnąć sprzedaż na poziomie 120-150 milionów sztuk by zrównoważyć koszty związane z procesem ich rozwoju i wdrożenia do produkcji. Według doniesień, jedynie firmy Apple i Samsung zainteresowane będą zakupem tych komponentów na taką skalę.

Na podobne zamówienia mogłyby pozwolić sobie także firmy Qualcomm i MediaTek, lecz nie produkują one gotowych urządzeń, a jedynie projektują procesory na zlecenie innych.

Apple zazwyczaj szybko adoptuje nowe rozwiązania technologiczne dotyczące procesorów, dążąc jednocześnie do zmniejszenia rozmiarów urządzeń i obniżenia ich zapotrzebowania na energię.

Nowy procesor A11 Bionic wykorzystywany w iPhone'ach serii 8 i modelach X wytwarzany jest w 10-nanometrowym procesie technologicznym. Kolejna generacja mobilnych procesorów produkowanych dla Apple - „A12” produkowana ma być podobno właśnie w 7-nanometrowym procesie.

Źródło: AppleInsider za DigiTimes